Monday, March 30, 2020

5 DESTINATIONS WORTH THE VISIT


Hello everyone! I hope you are all doing well and staying safe and sound at home. Today I was thinking what kind of post I make today and I decided to name 5 destinations which are worth the visit, in my opinion. In case you're looking for some serious vacation inspiration, continue reading!

Dlouho jsem přemýšlela nad tím jaký článek dnes zveřejnit. Jelikož ale všichni sedíme doma a nemůžeme cestovat, rozhodla jsem se udělat alespoň takový "inspirační" post s 5 destinacemi, které podle mě stohjí za to navštívit!

1. maldives, maldivesMaldives is one of my favourite places in the world, if not the most favourite one. The water is unbelievably clear, the wildlife is absolutely amazing and once you see the sky in the night - you almost want to cry. I've been to Maldives three times on six different island and it always felt like a dream. If there is any advice: I recommend you to choose a resort near Male otherwise you'll kill good half a day by traveling to the island. Personally, I wouldn't stay in one place more than 10 nights - in the end you're on an island and things might get a little boring. However I think it's perfectly if you switch hotels after a week and explore a new island!

Maledivy jsou jednou z destinací, které mě nikdy neomrzí. Pro mě je to jedno z nejhezčích míst na světě - tyrkysová voda, spoustu mořského života a snad to nejhezčí noční nebe na světě. Na Maledivách jsem již byla 3x, a to celkem v 6-i rezortech. Na Maledivách bych doporučila hotel, který je v blízkosti Male, pokud nechcete půl dne ztratit cestou na ostrov. Na ostrově bych doporučila strávit maximálně 10 nocí - přecejenom jste pouze na ostrově, což by Vás pomalu mohlo začít nudit. Proto doporučuji po 7-10 nocích změnit hotel a trochu dovolenou oživit!

WHEN TO VISIT?


The best time to visit Maldives is from November until end of March. In the other months there is a rainy season therefore you might up with 14 days of pouring rain.

Nejlepší čas navštívit Maledivy je od listopadu do konce března - tím se vyznete sezóně dešťů, kterou na Maledivách určitě zažít nechcete.

WHERE TO STAY?

Recommend to stay at the Intercontinental Maldives Maamunagau or the Conrad Rangali.

Hotely na Maledivách bych doporučila Intercontinental Maldives Maamunagau Conrad Rangali.

2. santorini, greeceSantorini was on my bucket list for a very long time - I came to the island first in July 2018 and came back just 3 months later in October. I think that's pretty much good statement, right? I love the place for many reasons: the nights when you can watch the houses light up are simply priceless, the cuisine is really delicious and the sunsets are one of a kind. 

Santorini bylo na mém bucket listu dlouho . Poprvé jsem ostrov navštívila v červenci 2018 a vrátila se hned po 3 měsících v říjnu - což mluví samo o sobě. Santorini jsem si zamilovala hned z několika důvodů: nádherný výhled, řeckou kuchyni a jedinečné západy slunce.

WHEN TO VISIT?


I recommend coming to the island either in May or in late September/beginning of October. The temperatures aren't that high yet there aren't so many tourists - if you're coming directly in the season, you won't be even able to go through in Oia. I think it's also the best to stay in Oia or Thira.

Nejlepší čas na návštěvu ostrova je buď začítku května nebo do konce zaří, maximálně do začátku října. Teploty sice už nejsou tak vysoké, ale vyhnete se davům turistů, kterých v létě je na Santorini opravdu hodně. Zároveň doporučuji ubytovat se ve městě Oia nebo Thira, které jsou podle mě nejhezčí.

WHERE TO STAY?

Recommend to stay at Andronis Suites.

Na Santorini bych doporučila Andronis Suites.

3. amsterdam, netherlandsI can't even count how many times I've been to Amsterdam already. For some reason I love coming back. I love the atmosphere of the city (besides drugs and legal prostitution) - with the Dutch houses and the canals I really think Adam is one of the prettiest European cities. I don't get the feeling that the city is overcrowded and there is always good mood and good food around. One of the reasons I also love coming back is the fact that Amsterdam is only 45 minutes away from Lisse, where you can visit the flower fields which I personally think is something beautiful!

Už ani nevím kolikrát jsem byla v Amsterdamu - určitě už víc jak 10 krát. Hlavní město Holandska jsem si opravdu zamilovala - atmosféra mi přijde opravdu skvělá (pokud pominu legální prostituci a drogy). Navíc mi město nepřijde přeplněné turisty a navíc je město v blízkosti Lisse, kde můžete navštívit nádherná květinová pole - která podle mě také stojí za to vidět!

WHEN TO VISIT?


Anytime! I think the city is beautiful in any season - however if you want to enjoy the daffodils fields, come by the end of March. If you want to see tulips, come in April. Dahlias are blooming in August and September.

Kdykoliv! Amsterdam je krásný v jakémkoliv ročním období. Pokud chcete ale vidět květinová pole, přijeďte koncem března, pokud chcete vidět narcisky, v dubnu, pokud chcete vidět tulipány a koncem srpna, pokud chcete vidět jiřiny.

WHERE TO STAY?

My one and only favourite place is the Pulitzer Amsterdam.

Mým nejoblíbenějším hotelem v Amsterdamu je Pulitzer Amsterdam.

4. CINQUE TERRE, ITALYLast year I managed to visit Cinque Terre in Italy - an area of 5 cities: Manarola, Riomaggiore, Vernazza, Corniglia and Monterosso. We haven't the time to discover all of the 5 cities however we spent some time in Manarola and Riomaggiore which I think are definitely worth the see! The houses in the cities are really special.

Minulý rok jsem navštívila Cique Terre - italskou oblast, která se skládá z 5 měst - Manarola, Riomaggiore, Vernazza, Corniglia and Monterosso. Bohužel jsme neměli čas prozkoumat všechny města - čas jsme strávili v Manarole a Riomaggiore. 

WHEN TO VISIT?


I'd say the best time to come is from the end of April until end of September.

Podle mě nejlepší čas navštívit Cinque Terre je od konce dubna do konce září.

WHERE TO STAY?

I don't have a specific place to recommend. We rented an apartment - which I think is the best option here.

V Cinque Terre bohužel žádný tip nemám - v Manarole jsme totiž měli pronajatý byt. 

5. CAPPADOCIA, TURKEYThe last (but not least) destination I would like to mention is Cappadocia in Turkey. We went here in Decemeber which - I am not gonna lie to you - isn't the greatest time to visit. However we still loved seeing the balloons flying around which was really beautfiul. I would definitely say this is a place one should see and I would definitely come back (in spring!).

Poslední destinací, kteoru bych chtěla zmínit, je Cappadocia v Turecku. My jsme se sem podívali v prosinci - což podle mě není njelepší načasování na návštěvu Cappadocie. Přesto se nám tady moc líbilo a určitě bych se sem chtěla vrátit na jaře.

WHEN TO VISIT?


The best time to visit is from end of April until end of September.

Nejlepší čas na návštěvu Cappadocie je of konce dubna do konce září. 

WHERE TO STAY?

We stayed at the Museum Hotel and absolutely loved it!

V Cappadocii se mi líbilo v Museum Hotel.SHARE:

3 comments

  1. Maldives is very much associated with the remainder of the world and Velana Global air terminal is the doorway to the green land and blue waters. Jumping around islands should be possible by ships and speed boats. The greater part of its rich retreats and islands can be reached via seaplanes also
    https://maldives-times.com/

    ReplyDelete
  2. Thank you for this wonderful post..

    ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig