Friday, August 21, 2020

7 INSTAGRAMMABLE RESTAURANTS IN PRAGUE

IMG_4135

Prague is worth the visit for many reasons - beautiful architecture, romantic atmosphere or a great nightlife. One of the things you'll find in Prague is many restaurants and cafe offering not only traditional Czech dishes but a cuisine from all around the world. In today's post I would like to introduce to you 7 restaurants and cafe which I personally love and which are worth taking a picture on the gram! All of the places, together with my other recommendations you can find on the app called "TWISPER" which is a cool place where you can find only positive recommendations for hotels, cafés and restaurant from people all over the world - I think this is a great way to discover new places not only in your own town, but especially when traveling and visiting a foreign city!

Praha stojí za návštěvu díky spoustu faktorům - krásná architektura, romantická atmosféra nebo například její slavný noční život. Jednu z věcí, kterou v Praze najdete nespočet krát, jsou restaurace a kavárny, které kromě české kuchyně nabízí to nejlepší ze všech koutů světa! Dneska bych Vám ráda představila mých 7 oblíbených restaurací a kaváren, které nenabízejí jenom výborné jídlo, skvělý servis a požitelksý zážitek. Kromě již zmiňovaného stojí totiž i za fotku na Instagram! Zároveň bych Vás chtěla upozonit, že více mých tipů ohledně restaurací, kaváren i hotelů najdete na aplikaci TWISPER - a to jak v Čech, tak s celého světa. Tak šup, stahovat!

1. terasa u prince


IMG_3923

If I would have to name the "ultimate Instagram worthy place in Prague", it would definitely be Terasa U Prince, which is a rooftop restaurant with an incredible view on the Old Town Square. It's one of my favourite places to take pictures in Prague - I think it's the most beautiful during the sunset time! When it comes to cuisine, they offer a large selection of many international dishes with a large selection of wines, cocktails and other drinks too. My favourite is the tuna tartare and an Aperol Spritz!

Pokud bych Vám měla říct jedno místo, které opravdu stojí za fotku, byla by to Terasa U Prince. Jedná se o restauraci společně s rooftop barem, ze kteého máte jedinečný výhled na Staroměstké Náměstí, Pražšký Hrad, Petřín a další památky! Já doporučuji tuňákového tataráka nebo skleničku Aperolu.

2. cotto crudo


Facetune_18-06-2020-13-06-52

Cotto Crudo you can find the luxurious, 5 star hotel Four Seasons Prague which is located directly on the bank of the river Vltava. This great Italian restaurant has both an inside and an outside seats - honestly I recommend visiting the restaurant during summer and reserve a table outside. From their terrace you can see the river, the Prague Castle and the Malá Strana. During lunchtime they also offer a special 2-course menu for 440 CZK or 3-course menu for 550 CZK. My favourite dish here would have to be a Mushroom Risotto combined with a glass of white wine.

Cotto Crudo je Italská restaurace, kterou najdete v luxusním, 5-i hvězdičkovém hotelu Four Seasons, který je položen na samotné břehu Vltavy.  Restaurace nabízí jak vnitřní, tak venkovní sezení. Já doporučuji si zarezervovta místo na jejich venkovní terase, ze které je nádherný výhled na Pražský Hrad. Momentálně mají také speciální polední menu - 2 chodové za 440 Kč a 3 chodové za 550 Kč! Moje oblíené jídlo zde je houbové rissoto v kombinaci se skleničkou bílého vína!

3. cafe chloe


Facetune_20-05-2020-14-07-36
42402577_310904709745451_3986425679898901105_n (1)

When it comes to photogenic cafes in Prague, Cafe Chloe Prague is definitely the place. In this centrally located space, which you can reach within a few minutes walking distance from the main train station, has everything you need in order to take the perfect pic - a flower wall, marble printed tables, another wall with a Louis Vuitton print, delicious breakfasts and brunches as well as photogenic angel wings on a pink wall.  One of my favourite things to order is without any doubts their avocado toast which I adore!

Cafe Chloe Prague na mém Instagramu najdete nejednou - podle mě je to ta nejfotogeničtější kavárna v Praze! Kromě stěny s umělými růžemi ve vnitřních prostorách najdete také stěnu polepenou printy od Louise Vuittona a Gucciho nebo například andělská křídla! Ve venkovní části se pak nachází přírodní stěna s umělými motýli. Jídlo v Cafe Chloe stojí nejenom za hřích, ale také i za fotku - moje nejoblíbenější je avokádový toast!

4. MANIFESTO MARKET


DC03D885-6EFC-4432-A4F4-0BFDA03FD82E-85C527B2-1104-48B9-9260-95011AE25EFB

If you're looking for a young, hip and casual place for a get together, Manifesto Market is definitely the place to go to, especially during the afterwork hour. They have two loactions - one nearby the bus station Florenc and one at Smichov. I personally love visiting both of them and each of them is having a completely different vibe. Manifesto Florenc is way bigger - they have about 10 restaurants and 4 bars. On the other hand I like Manifesto Smichov's location better. There's also a small wading pool, some sun chairs and beautiful "city jungle" decorations. Personally, I like Manifesto Smichov's location better. There's also a small wading pool, some sun chairs and beautiful "city jungle" decorations. In Florenc I can definitely recommend the salmon ceviche at Hanzu by Sasazu and Gin & Tonic from the Gin Bubbles District!

Pokud hledáte mladé, živé místo, kde se sejít s kamarády, ochutnat dobré jídlo a užít si skvělou atmosféru, rozhodně zajděte na Manifesto Market. Tenhle koncept je v Praze hned dvakrát - a to na Florenci a na Smíchově. Na Florenci máte větší výběr restaurací - na Smíchově je podle mě zase hezčí výzdoba (alespoň teď v létě). Tam totiž najdete jejich "Jungle Market", kde nechybí spousta palem, zeleně, brouzdaliště, dj a také opalovací lehátka! 

5. james dean prague


IMG-4968

If you're looking for a little different kind of vibe, make sure to visit the retro American diner called James Dean. They serve everything from breakfast, lunch, dinner over drinks and cocktails to snacks. There is also a club on their lower floor in case you feel like going out after your dinner. When it comes to cocktails I can definitely recommend the Strawberry Daiquiri or the Marylin Monroe which is a house signature drink! When it comes to food, make sure to try out one of their burgers - however if you're on a gluten-free diet like I am, go for the Bubba Gump Shrimps with a side of homemade fries! 

Trochu jiná atmosféra na Vás čeká v restauraci James Dean, která je zařízená ve stylu amerického dineru z 60.let! Podle mě má jedinečný interiér v celé Praze - kromě jída si můžete na jejich baru objednat i jeden z mnoha drinků (já doporučuji Strawberry Daiquiri nebo jejich signature Marylin Monroe) nebo zajděte o patro níž do jejich klubu, který je otevřený každý den! Z jídelního lístku pak doporučuji vyzkoušet jejich Bubba Gump krevety a domácí hranolky!

6. Seafood SHOP prague


IMG-1903

Seafood Shop Prague has two locations - one in Slavikova and one in Zborovska. Both of them are both a store and a restaurant. In both stores you'll find many special and high-quality foods, like ingredience and appliences for sushi, cheese, home made bread, wine, prossecco, caviar and fresh salads. They, of course, sell fresh fish and seafood as well. In their loction in Prague 3, in Slavikova, you can also order freshly made poké bowl or some sushi. In their other location, you can choose a piece of fish and the chef is going to cook it in front of your eyes! There also a little seating area outside which is nice especially in the hot summer days! When it comes to my favourite, there is lot: fresh oysters, squid, shrimps and their mixed platter in a combination with delicious prossecco!

Seafood Shop Prague v Praze najdete hned dvakrát - a to ve Slavíkově a ve Zborovské. V obouch případech se jedná o obchod spojený s občerstvením, kde si můžete zakoupit kvalitní, čerstvé ryby a mořské plody, skvělá vína a prosseca, čerstvé saláty, sýry nebo například chleba bez lepku. Na Praze 3 si v provozovně můžete objednat poké bowl (jako s sebou tak na místě) a nebo čerstvé sushi. V druhé pobočce u Újezdu Vám zase šéfkuchař před očima ogriluje to, na co si ukážete. Oproti Slavíkově tu takké mají menší zahrádku, která je podle mě skvělá hlavně teď v létě! A co bych doporučila? Ryby miluju - takže za mě všechno. Vyhlášení jsou ale především pro svoje ultra-čerstvé ústřice!

7. OBLACA RESTAURANT


IMG-7498

My last but not least tip is the Oblaca restaurant which you can find inside of the Žižkovská Tower. This place is located 66 meters above the ground - so not only you will have the feeling you're eating literally in the clouds, you will also have an amazing view on the whole city. Oblaca is opened throughout the whole day: from breakfast time, over lunch to dinner. I don't have a favourite dish in this place, however I do recommend coming during the sunset time which in my opinion has the best atmosphere!

Mým posledním tipem je restauce Oblaca, kterou najdete ve výšce 66 metrů uvnitř Žižkovské věže. Díky své jedinečné poloze z ní máte pocit, že jíte přímo v oblacích. Otevřená je od snídaní až po večeře - bohužel zde žádné oblíbené jídlo nemám, ale rozhodně doporučuji si stůl zabookvat během západu slunce, kdy má restaurace podle mě jedinečnou atmosféru!

Have you ever been to Prague? Or tried any of these places? And which ones are your favourite? Don't forget that you can many more tips from me on the app TWISPER!

Tak co, byli jste už v Praze? A slysšli jste už někdy o některých ze zmiňovaných míst? Nezapomeňte mě sledovat na aplikaci TWISPER, kde najdete další tipy ohledně restaurací, kaváren a hotelů nejen z Prahy, ale i celé České republiky a celého světa!

This article is in collaboration with TWISPER


SHARE:

1 comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig