Friday, July 24, 2020

MY NEWEST OBSESSION: BOTTEGA VENETA, HONEST REVIEW

bottega3-2

It was some time ago when I noticed the hottest bag of the season - the Bottega Veneta pouch. To be honest I didn't like the trend much at first - to spend 2,700$ on a clutch which you can't even put on a strap or as a crossbody felt a little bit like a waist of money. Some months later, here I am with my very first Bottega Veneta bag which I am deeply in love with and here's my honest review about the bag. 

Ještě před pár měsíci jsem byla na straně těch nechápavých, kterým přišlo absurdní dát za "obyčejné" psaníčko 2,700$. Během posledních pár týdnů se mi ale názor změnit a nějak jsem podleha kouzlu Bottegy Venety, která je momentálně největším trendem v oblasti módy. Já jsem se rozhodla pro jejich klasické psaníčko a dneska bych Vám upřímně chtěla říct moje první dojmy. 

bottega4-2

IS IT SUITABLE FOR EVERYONE?

To be quite honest, I don't think the bag suitable for everyone. If this would be your first designer bag, get at least the option with the strap. Since I have already more than 30 handbags in my wardrobe, it made sense for me to get a clutch. I don't have a single clutch in my collection actually and I felt like this could be something new and refreshing. I missed something fresh, small and suitable to grab just for a dinner. 

WHAT SIZE TO GET?

There are two sizes - a mini which comes with a cross-body strap, and a regular larger pouch which I decided to go for. To be honest I really like both, however I feel like the smaller version doesn't stand out very much and I think it's a pity. I think it's great tho that it has a body strap however I would still not exchange it over mine.

IS IT WORTH THE PRICE TAG?

To be honest it felt like 2,700$ is a little too much to spend on a basic clutch without no logo or print. Thinking about it now, I understand why - the piece is made out of a very smooth and high-quality leather and the clutch itself looks very expensive. I think if you're looking for a classic which doesn't scream any brand, this is the perfect piece to get in that case.

WHICH COLOUR TO GET?

When it comes to colour, I have to admit I had a little bit of drama myself. I simply couldn't choose between their mist and camel colour. I actually bought the mist colour however still couldn't stop thinking about the camel one, thinking it was a mistake. I tried it on with some outfits and it looked really nice, however it still didn't feel right. I contacted the store the next day and brought my Bottega for an exchange of the beautiful camel colour. I am super happy I got this one - it's warm, it looks rich and I think it's perfect for both SS and FW! Other colours which I liked are Mist (obviously), Nero (classic), Light Orange (perfect pop of colour), Pink and Swimming Pool (perfect for summer)!

JAKOU VELIKOST MÁM ZVOLIT?

Bottega nabízí 2 velikosti - menší pouch bag s crossbody strapem, a tuhle větší variantu, kterou jsem zvolila já. Osobně mi přijde super, že jejich menší verze má strap, ale mě osobně přijde moc malá a moc nevýrazná. Mně se líbila tahle velká a rozhodně bych neměla. 

STOJÍ "ZA TO"?

Cena mi za psaníčko přišla opravdu nadsazená. Musím ale říct, že kvalita kůže je opravdu skvělá a mám pocit, že se ani brzy jen tak nepoškrábe. Obecně kabelka vypadá luxusně, takže si myslím, že se cena dá ospravedlnit. 

JAKOU BARVU MÁM ZVOLIT?

S barvou jsme měla sama problém. Nejdříve jsem si šla pro camel, nakonec si odnesla bílou. Během noci mi to ale nedalo - pořád jsem na tu camelovou musela myslet a bylo mi tak jasné, že druhý den musím do obchodu ji vyměnit. To naštěstí nebyl problém. Líbí se mi obě - ale myslím, že ke mně se hodí víc camel. Navíc mi přijde univerzální do obou sezón (SS i FW). Líbí se mi ale také barvy Mist, Nero, Light Orange, Pink and Swimming Pool!

JE VHODNÁ PRO KAŽDÉHO?


Osobně bych tuhle "pouch" nedoporučila jako první, ani jako druhou designer bag. Myslím, že není dost praktická, tudíž bych raději sáhla po nějaké praktičtější - třeba pouch s řetězem. Mně osobně ve sbírce chybělo psaníčko, takže jsem ráda, že jsem si tuhle Bottegu pořídila. Podle mě bude super třeba na večeři nebo na letní drinky s kamarádkami. 

bottega-2

SHOP MY FAVOURITES
SHARE:

2 comments

  1. Milujem kabelky,ale tato sa mi absolutne nepaci.Neprakticka,ziadna forma,nie je na nej nic zaujimave.drahe,skarede a neprakticke vreco.

    ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig