Monday, August 2, 2021

OUR STAY AT LE ROYAL MONCEAU - RAFFLES PARIS

lrm13-2

Good morning everyone! I hope you are doing well. As you might know from my previous outfit posts, last week we had the chance to stay at the amazing, luxurious 5-star hotel carrying the name Le Royal Monceau - Raffles Paris which is located just a few steps from the Arc de Triomphe and the famous Champs-Elyseés. This was our first time staying at the property, so I decided to show you some pictures from our stay and also give you a little review of the hotel.

Krásné ráno všem! Doufám, že se všichni máte dobře. Dneska bych Vám chtěla představit luxusní, 5-i hvězdičkový hotel Le Royal Monceau - Raffles Paris, ve kterém jsme během našeho pobytu v Paříži byly ubytované. Nachází se přímo v srdci Paříže a kromě fotek bych Vám také chtěla říct jaký náš pobyt byl a v čem je hotel opravdu unikátní.

lrm10-2 lrm11-2 lrm9-2 lrm12-2

THE HOTEL


The hotel is perfect for many reasons: the luxury it provides it its guests, the delicious food, high-end service, friendly staff and also the interior which is a true masterpiece. The interior of the hotel will is a showcase of modern and contemporary art - the hotel is basically a combination between the traditional French style and modern art. Besides the accommodation and the restaurants and bar, you can enjoy one of the perks which is the Spa My Blend By Clarins offering - a swimming pool with the relaxing area, 7 treatment rooms, steam room, sauna, 3 individual rooms for yoga or for example a private hair dresser. There is also possibility to hold a conference in one of their rooms or perhaps watch a movie in their private cinema.  

Hotel je skvělou volbou z mnoha důvodů: nabízí luxusní zážitek, má vždy skvělé jídlo, top servis, příjemný personál a také interior, který v Paříži, ani jinde ve světě, nenjadete. Je totiž zařízený v kombinaci tradičního, francouzského stylu a moderního stylu. Kromě ubytování  a restaurací se v hotelu nachází luxusní Spa My Blend by Clarins, ve kterém si můžete jít zaplavat do krytého bazénu, zrelaxovat v jedné ze 7 privátních pokojů, kde se dají zabookovat jak masáže, tak i kosmetické procedury, 3 pokoje, ve kterých si můžete zacvičit jogu, zajít do sauny, páry nebo se objednat k místnímu kadeřníkovi. V hotelu najdete i několik konferenčních místností, včetně privátního kina - které je opravdovou třešničkou na dortu. 

lrm14-2 lrm18-2 lrm7-2 lrm8-2 lrm35-2

THE ROOMS


In total there are 85 rooms and 64 suites. We had the oppurtunity to stay in the Junior Suite with the Avenue Hoche view. The room was very spacious and designed in a luxurious style in a combination of modern and traditional style.  Once you entered the room, there was a big long hallway which lead to the living room. In this area you could enjoy the couch, the TV, the table and of course also a minibar. Nearby you could also find the working desk and a closet which was full of mirrors - definitely an element which you will meet in the hotel a lot. In the second part of the room there was the bed, facing another TV. In the corner there was a comfy chair with a guitar and on the other side of the room the bathroom was located: again, full of mirrors which I loved. There was a big bathtub, a spacious shower, restroom and the sink area. We also had a tiny balcony where you could step on and enjoy the view of the Arc de Triomphe.  

Ubytovat se můžete v jednom z 85 pokojů a 64 suites. My jsme byly ubytované v kategorii Junior Suite, a to z jedné z nich, která měla výhled na Vítezný oblouk. Hned po příchodu do pokoje jste prošli chodbou, která vedla do obývacího pokoje. V tom se nacházela sedačka se stolem, televize a také minibar. Hned vedle byla pak pracovní plocha. Kousek od ní jste mohli vstoupit do prostorné šaty, vedle které se hned nacházela koupelna - s vanou, sprchovým koutem, toaletou a 2 umyvadly. Obě místnosti byly oblepené zrcadly, což byl opravdový "meisterstück". Na druhé straně pokoje se nacházela pak postel s druhou televizí, konfortní křeslo a také kytara, která nechybí v každém pokoji. Součástí pokoje byly také 2 menší balkonky, ze kterých bylo vidět na Vítězný oblouk a Avenue Hoche. 

lrm21-2 lrm26-2 lrm22-2

FOOD AND DRINKS


When it comes to food and drinks, you have four options in the Le Royal Monceau - Raffles Paris. In the Matsuhisa you can enjoy lunch and dinner. The restaurant has also a beautiful outside area called "The Secret Garden" which is open in the warm months and in winter with special winter decorations. Generally, the restaurant offers high culinary dishes from the Japanese and Peruvian cuisine, which were created by the Chef Nobu Matsuhisa. In Il Carpaccio, like you could have guessed, you can enjoy Italian cuisine in which you can enjoy one of the traditional dishes prepared in collaboration with the tree-Michelin-starred Italian restaurant DaVittorio. In the Le Bar Long you can enjoy all-day dining just like a cocktail or two alone, with your beloved one or with a friend. As for La Cuisine restaurant, which offers outstanding breakfast and brunch options - this place will reopen in September 2021.

Co se restaurací týče, máte na hotelu na výběr hned ze 3: jako první je známá Matsuhia, která má přes léto i venkovní část, která se nazývá "Garden". Na menu najdete spoustu pokrmů z japonské kuchyně, které nevytvořil nikdo jiný než světoznámý chef z Nobu Mitsuhisa. Dále se zde také nachází italská restaurace Il Carpaccio, jejíž menu má na svědomí šéfkuchař, který byl oceněnen Michelinskou hvězdou. Za zmínku stojí také Bar Long, ve kterém si můžete vychutnat cocktail a to jak sama, tak s Vaší polovičkou, na schůzce a nebo třeba s kamarádkou. 

lrm20-2 lrm15-2 LRM38-2

THE GENERAL OVERVIEW


In general our stay was absolutely amazing and we would come back to the hotel any time. I can only highly recommend to book a stay at the Le Royal Monceau - Raffles Paris!

Jako shrnutí můžu říct, že náš pobyt v Le Royal Monceau - Raffles Paris byl naprosto dokonalý. Do hotelu bych se vrátila kdykoliv a rozhodně ho můžu každému jen doporučit!

*in collaboration with Le Royal Monceau - Raffles Paris

SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig