Wednesday, November 17, 2021

OUR STAY AT THE FUSHIFARU

ff19-2

Good morning everyone! I hope you are doing well! Today I would like to show you our first week in the Maldives which we spent at Fushifaru. As you know we love coming to the Maldives and our stay in Fushifaru was absolutely amazing! If you're thinking about booking this hotel, going to the Maldives in general or simply want to know what we did during our stay, make sure to continue reading!

Krásné odpoledne všem! Dnes bych Vám ráda ukázala náš první týden na Maledivách, který jsme strávili v hotelu Fushifaru. Jak asi víte, Maledivy jsou jednou z našich nejoblíbenějších destinací a náš pobyt v Fushifaru byl naprosto bezchybný! Pokud o hotelu uvažujete, nebo o Maledivách obecně, nebo Vás jen zajímá, jak jsme náš týden strávili, rozhodně pokračujte ve čtení!

ff16-2 ff32-2 IMG-4622 ff28-2 IMG-4618 ff7-2

 THE HOTEL

Fushifaru is a boutique, 5-star hotel located about 35 minutes north from Male when taking a seaplane. The island is quite small - it takes you about 10 to 15 minutes to walk around and the hotel has 63 rooms both on the land and on water. On the island you can find two restaurants, two bars, an infinity pool, a dive center, a spa and a fully equipped gym which is overlooking the ocean. The hotel has also the longest natural sandbank in the atoll which is a true experience! I also think it is great that the hotel is providing so many experiences for their guests - you can book many special dinners, breakfast and other experiences: for example a sandbank visit, a sandbank BBQ, a sandbank sundowner or a picnic, you can do a fruit lagoon, private beach or pool dinner, enjoy a floating breakfast or a floating sushi. We did the Fruit Lagoon which I think is very special to do in the Maldives and really makes you feel like you're in paradise. We also did a Private Pool Dinner which was honestly one of the most romantic dinners we've ever had and we also did a Sandbank picnic where we had the sandbank just to ourselves!

Fushifaru je 5-i hvězdičkový, butikový hotel, který se nachází severně od Male. Hydroplánem trvá let přibližně 35 minut. Ostrov je menší - celý ho obejdete za cca 15 minut a ubytovat se můžete v jedné z 63 vil - a to jak na souši, tak na vodě. Ve Fushifaru najdete 2 restaurace, 2 bary, infinity pool, centrum s vodními aktivitami a vybavením na potápění, spa, posilovnu a také nejdelší přírodní písčinu v celém atolu. Hotel svým hostům nabízí i několik zážitků a aktivit: od nejrůznějších výletů přes plovoucí snídaně až po romantické večeře. My jsme během našeho pobytu měli tu možnost vyzkoušet jejich "ovocnou lagunu", který byla opravdovým zážitkem! Člověk si v ní připadá jak v ráji! Kromě tohoto zážitku jsme také měli soukromou, romantickou večeři, která byla umístěná v bazéně - večeří jsme již zažili hodně, ale tohle bylo opravdu něco speciálního. Zajeli jsme si také na již zmíněnou píščinu, kde jsme měli piknik a také celou pláž sami pro sebe!

ff43-2 ff40-2 ff37-2 ff15-2 ff14-2

THE ROOMS

During our stay in Fushifaru we were accommodated in the Pool Beach Villa on the sunrise side. Our villa had 122 square meters - right after coming to the room there was a spacious bedroom with a big bed with two nightstands. In front of the bed you could relax in a seating area or simply sit at the desk which was our working area. In the front of the room there was a terrace with a seating area, a sun-bed and also our private pool. We think the size of the pool was perfect for both of us and we also think it was great that there were also some plants planted in front which gave us a lot of privacy. On the beach we also had two sun beds with an umbrella - which even had plug ins! In the back of our room there was the wardrobe with safe, life jackets and an iron together with the mini bar and coffee machine. From this part of the room you could simply enter the outdoor bathroom which had a shower, a bathtub, two sinks, an outdoor shower and also a restroom. I really like the bathroom as I think it was great to have so much natural light there. The room had the perfect size for us and we can only recommend booking this room category!

Během našeho pobytu jsme byli ubytováni v plážové vile s bazénem, která se nacházela na východní straně ostrova. Hned po vstupu do pokoje jste se ocitli v prostorné ložnici, kde kromě postele, byl také pracovní stůl se židlí, prostor k sezení a relaxaci a také východ na velkou, soukromou terasu s posezením, lehátkami a soukromým bazénem. Na pláži jsme pak měli další lehátka. V zadní části pokoje se pak nacházel minibar, šatna a také venkovní koupelna s 2 sprchami, 2 umyvadly, toaletou a vanou. Osobně mi přišlo skvělé, že je koupelna opravdu světlá a jde do ní přírodní světlo.

ff1-2 ff2-2 ff3-2 ff12-2 ff11-3 ff26-2 ff41-2 ff23-2 ff36-2 ff29-2

RESTAURANTS & BARS

As mentioned earlier, on the island you can find 2 restaurants: in Korakali you can enjoy all-day dining served in the buffet style. We think that the food quality was really good and we also think that every day you could enjoy a different dish! On the other side of the island you can make a booking in to the a la carte restaurant called Raakani. As we had an all inclusive package, we could choose from two set menus - for started we had a tuna tataki and for main then a truffle risotto.  As a part of the restaurant there was a Teppanyaki which is a live cooking show in the Asian style. Near Raakani there is the main bar called Fanihandi where you can enjoy drinks, cocktails and also an Afternoon tea together with some snacks. In this area there is also the main pool which you can use and also it is the perfect place to watch the sunset. There is also another bar called Thundi which is located in a cute, painted van! You can enjoy some cocktails or smaller bites, like an acai bowl or a buddha bowl for example. In both bars you can enjoy a happy hour! We really thought that the drinks and cocktails prices were fair!
 
Jak jsem již psala v úvodu - na ostrově najdete 2 restauraci: Korakali nabízí jídlo po celý den, a to formou bufetu. Každý večer je pak tématický a nikdy se nám nestalo, že bychom si nevybrali a nebo, že bychom jedli to samé dokola - naopak! Výběr byl velký a hlavně kvalita jídla opravdu suprová. Na oběd i na večeři můžete i do a la carte Raakani. My jsme v hotelu měli All-inclusive a v této a la carte jsme si mohli vybrat ze 2 menu: jako předkrm jsme měli tuňákové tataki a jako hlavní chod lanýžové risotto. Součástí restaurace je také Teppanyaki, což je live-cooking show v asijském stylu. U Raakani se také nachází hlavní bar, Fanihandi, kde je také i hlavní bazén. Kromě drinků a cocktailů, si v něm můžete objednat menší finger-food a také Afternoon Tea. Přesně na opačném místě se pak nachází Thundi - minivan, který je předělaný na bar. I zde si můžete vychutnat drink nebo menší jídlo: například acai bowl nebo Buddha Bowl. V blízkosti je také spousta místa na sezení a také houpací síť. V obou barech můžete využít Happy Hour - nám osobně přišly ceny i bez ní víc jak přijatelné a v Happy Hour srovnatelné například s Německem - což se na Maledivách jen tak nevidí...

ff6-2 ff21-2 ff13-2 ff33-2 ff34-2

OVERALL REVIEW

We have been to quite some resorts in the Maldives - to 13 to be specific - and we truly think that our stay at Fushifaru was one of the best ones. The whole team made us feel like a part of their Island family, the food quality was outstanding and we really believe that the whole team puts their heart into their work. We also think that the price asked is really fair and that the price-quality-value relationship is more than amazing. We give Fushifaru at least 10 out of 10 and hope to come back soon!

Na Maledivách jsme již pár rezortů navštívili - konkrétně 13 - a Fushifaru patří k jedněm z našich nejlepších pobytů. Celý tým byl vždy usměvavý, přátelský a v dobré náladě. Jídlo bylo opravdu vynikající, pokoje prostorné a poměr ceny a kvality víc jak fér. Tenhle hotel můžu každému jen doporučit a my mu dáváme minimálně 10 z 10!

* in barter collaboration with Fushifaru

WHAT TO PACK?

SHARE:

1 comment

  1. Toto je úplná paráda. :) Obávam sa, že keby som tam šla na dovolenku, už by som sa odmietala vrátiť domov. :D

    Sabi z blogu Beautiful savage

    ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig