Thursday, March 15, 2012

rocco with studs

Finally I was able to make a post. I had to do a lot of stuff for my school, but today it´s over and tomorrow we´ve got only 5 hours, which is good, because then I will have some time left for a visit of the city! I would love to go shopping for a bit, because I need to buy some hot spring favourites. I didn´t buy a thing like for a months, so I think it´s the right time to get something! I informed you that I have made an order at newlook.com, but it did not arrive. Well, it won´t arrive at all, because there is a problem on my account there, so I will not get the pretty things I ordered. Now I can tell you, what I wanted to get - a jean vest! I really wanted a light washed one, and I found a perfect one for 15 GBP, but well, there is no chance for me to get this. Anyway, I spent like 5 hours when I was looking up some other vest, but when I liked the colour, the shipping was too much, when the price was okay, the colour was weird, so I didn´t find one. But then I got an idea - in US there are lots of thrift cheap stores with millions of vests like that, but the problem was - I was not in USA. So, I contacted one lovely blogger, who I adore, and she agreed to get one for me! So, I am totally excited about it and thank you, Courtney, again! I am sending out the orders from my closet shop on Monday, so get yours too!

Konečně jsem dnes měla čas, abych udělala nový post na blogu! Tento týden jsem měla opravdu dost testů a úkolů, ale naštěstí už je čtvrtek a zítra máme jenom 5 hodin ( naštěstí nám další 4 hodiny odpadly ), takže jsem za to opravdu ráda! Takže jsem se rozhodla, že bych se zítra mohla jít podívat do krámů v Drážďanech ( přecejenom to mám 20 minut ze školy ). V obchodech jsou už jarní kolekce a já si nekoupila nic asi měsíc, takže je ten pravý čas pořídit si nějaký hezký jarní kousek! Také jsem psala, že jsem si něco objednala z britské stránky newlook.com, ale nezmínila jsem se, co to bylo. Bohužel se vyskytl nějaký problém s mojí objednávkou a i po druhé, co jsem si věci objednala znovu, se objednávka neodeslala, takže mám smůlu :/ No, ale alespoň už můžu říct, co to bylo! Chtěla jsem si objednat džínovou vestičku, která vypadá trochu vintage. Tak jsem se pak pokoušela najít nějakou jinou na internetu, ale ani po 5 hodinách jsem neuspěla, protože když už se mi líbila barva, tak bylo předražené poštovné, když byla cena přijatelná, vesta měla divnou barvu apod. Takže mně napadlo, že přece v Americe jsou levné "trhift stores", kde mají těchto věcí miliony, ale problém je, že nejsem v USA. No, tak jsem poprosila jednu bloggerku, která v těchto obchodech nakupuje, jestli by mi jí nekoupila a ona souhlasila, takže možná vestičku nakonec mít budu :) V pondělí rozesílám objednávky z "Closet shopu", takže se podívejte a kdyžtak objednávejte!SHARE:

11 comments

 1. ta kabelka je perfektní!

  ReplyDelete
 2. gorgeous! i've got really similar and it looks stunning xx

  ruedevogue.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. You do too? Cool! I really love the bag! ♥

   Delete
 3. It`s actually a very good idea to ask other bloggers to get something! Smart girl ;D
  I love your room too much. You should post a lot of photos, they all are very inspiring. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! I saw a lots of shorts and jackets on her blog from these stores, so I had an idea to ask her and then I just prayed she to say yes :) And she said, so I hope she´ll get me some nice! :) Thank you so much Stefany, I will for sure!

   Delete
 4. I have one question for you.. :) How do you get those 'labels' on the side of your blog. Like those, categories that you have , for example "accessories", "clothes", "cosmetics"., "designer" etc. Would be so helpful if you told me how to get it!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Well, that is quite easy! You have to go to layout, add there labels and then I hope you´ll know what to do! In case you don´t, just text me!

   Delete
 5. som na tvojom blogu prvýkrát, ale píšeš veľmi pekné posty :) a navyše máš krásne vymaľovanú izbu! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji moc! to mě moc těší! A pokoj jsem si malovala sama!

   Delete
 6. Can you say more stuff about the shoes ? Because I really want them. And sorry but I don't have blogger so I needed to be anonymous hehe

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig