Photobucket

The summer holiday is at the end and that means that I have to buy some things for school. As every year I went to buy it to Germany because they have the best pick, I think. Also I went to H&M and I found the statement necklage there - the hot neon/crystall one that is sold out everywhere! I was really happy about this one. I have worn this outfit. Finally I received the sneaker-wedges from Romwe and they look just amazing. First I did not like this type of shoes, but noe I am totally into them! Also I have worn a jacket I got from Sheinside with flowers. Because the jacket is really bright, I paired it with a simple white shirt and black shorts with leather detail I brought from the US. As jewerly I took a lot of bracelets and a watch on my arm. I did not show you my new DKNY bag, so I am doing it now. It is a brand new bag I bought the last evening in America and it was way cheaper than the official retail price says. I love how big the bag bag is! It is the Fall 2012 collection and you can check it here!

Letní prázdniny jsou pomalu u konce a proto jsem se dnes vydala na nákup školních potřeb do německých Drážďan, jako každý rok. Když už jsem tam byla, podívala jsem se i do H&M, které mě mile překvapilo. Koupila jsem si tam krystalovo-neonový náhrdelník, který se mi mocv líbil, ale všude byl vyprodaný. Jsem tak šťastná, že jsem ho sehnala! Dnes jsem si na poště vyzvedla tenisky na podpatku od Romwe a hned jsem si je musela vzít. Ze začátku se mi vůbec nelíbily, ale po nějakém čase se mi začaly líbit - a to hodně. Jsou pohodlné a mám z nich radost. Jelikož jsem na sobě měla kytičkovanou bundu z Sheinside, která je výrazná, vzala jsem si k ní jen jednoduché bílé tričko a kraťasy s koženými detaily z Ameriky. Jako doplňky jsem zvolila náramky a hodinky. Ještě jsem Vám neukázala mojí novou kabelku od DKNY. Dnes jsem si měla s sebou a opravdu jsem si jí oblíbila! Vyhovuje mi, jak je velká. Je z kolekce Fall 2012 a já jsem jí našla poslední večer v USA. Navíc cena byla mnohem nižší než ta oficiální, co je na internetu. Můžete se na ní podívat tady.

Photobucket Photobucket
Photobucket Photobucket

jacket - Sheinside (link)  / shirt - H&M / necklace - Chanel / shorts - Forever 21 / watch - Michael Kors / bracelets - Nordstrom, Topshop / 
nail polish - OPI / bag - DKNY / shoes - Romwe (link)

Follow on Bloglovin - Like me on Facebook - Follow on Twitter