Friday, October 12, 2012

LEATHER FOR AUTUMN

Photobucket

Leather belongs to the most hot trends this season. It is worn not only on jackets, but also on shorts, skirts or on sleeves. I love the leather trend and I decided to pair my new leather skirt with a military jacket with leather sleeves. To make the combination more natural, I added a simple blouse with a detail on collar and wedges heels in black. As I bag I picked my Céline bag, because I can get there all my stuff. This outfit I have worn on Monday when I went to the city for the "Glamour Shopping Week". Actually the only sale I used was in Starbucks. I expected to use more sales, but I did not like anything in the end. I will definitely re-check on Friday. Maybe I will buy something by then!

Kůže patří letos k jedněm z nejžhavějších trendů. Nenosí se jen klasické kožené křiváky, ale kůže se nosí třeba i na sukních, kraťasech nebo jenom na rukávech. Já mám tento trend ráda a rozhodla jsem se zkombinovat hned dva prvky - a to mojí novou koženou sukni a vojenskou bundu s koženými rukávy. Abych kombinaci nějak "zjednodušila", oblékla jsem si k ní jen obyčejnou bílou košili, která má ale zlatý detail na límečku a černé kozačky na klínku. Kabelku jsem si vzala Céline. Tento outfit jsem na sobě měla v pondělí, kdy jsem se vydala do města na "Glamour Shopping Week", o kterém jsem Vám už říkala. Nakonec jsem slevu použila jen jednou a to ve Starbucksu. Určitě ještě se do Drážďan vydám ještě jednou v pátek, a třeba najdu něco, co mě zaujme.

Photobucket Photobucket Photobucket

blouse - Vj-style (link) / jacket - Sheinside (link) / skirt - Sheinside (link) / tights - H&M / wedges - Forever 21 / necklace - Chanel / bag - Céline / watch - Michael Kors / bracelet - TopshopSHARE:

20 comments

 1. ta vojenská bunda je skvělá :)

  ReplyDelete
 2. skvelé, od vrchu až po spodok. bunda, sukňa, všetko, podobnú sukňu hľadám, ale všade kde sa pozriem moje číslo je fuč.

  ReplyDelete
 3. Podobnou bundu i košli jsem viděla v zaře:) Mě by se taky takové oblečení líbilo:D:)

  ReplyDelete
 4. I love that jacket! Army green and black is so perfect for fall :) xx

  ReplyDelete
 5. Naozaj krásny outfit. Milujem tvoju bundu. Práve si chcem kúpiť podobnú ;)
  Ps: Navštívte môj blog♥

  ReplyDelete
 6. medzi kožou a koženkou je velky rozdiel, nauc sa ho

  ReplyDelete
 7. nádherná kombinace, opravdu se povedla:)

  ReplyDelete
 8. Úžasný outfit!
  Podobnou sukni taky sháním

  ReplyDelete
 9. krásna sukňa, také sa mi páčia :)

  ReplyDelete
 10. Strašně krásný outfit, ty jsi prostě nejlepší!:)

  ReplyDelete
 11. Neco podobného jsem videla v Pull & Bear a naprsto jsem si tu bundu s koženými rukávy zamilovala,jen kdyby nestála tolik :(

  ReplyDelete
 12. That jacket looks great on you, and I love your collar tips necklace + shoes!

  Please check out my new blog?
  htt://lunedoll.blogspot.com

  ReplyDelete
 13. Can I just say I genuinely adore this this outfit from the amazingly on trend jacket which I featured on my military post on my blog a few weeks back( omg ur on the sheinside website for bloggers wearing that coat how cool!!), to that leather skater skirt I want one soo bad to those collar tips on that shirt haha I don't have the exact shirt but I have collar clips just like those which I ttach to shirts loove them,and that classic celine tote just beautiful what an utterly chic outfit! Completely love it xox


  OhSoFashionxo

  ReplyDelete
 14. Hi there, I chеck your blog daіly. Υour humоristic ѕtyle is aωesome, keеρ ԁoing what yοu're doing!

  My page - dawfa.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig