Photobucket

Leather belongs to the most hot trends this season. It is worn not only on jackets, but also on shorts, skirts or on sleeves. I love the leather trend and I decided to pair my new leather skirt with a military jacket with leather sleeves. To make the combination more natural, I added a simple blouse with a detail on collar and wedges heels in black. As I bag I picked my Céline bag, because I can get there all my stuff. This outfit I have worn on Monday when I went to the city for the "Glamour Shopping Week". Actually the only sale I used was in Starbucks. I expected to use more sales, but I did not like anything in the end. I will definitely re-check on Friday. Maybe I will buy something by then!

Kůže patří letos k jedněm z nejžhavějších trendů. Nenosí se jen klasické kožené křiváky, ale kůže se nosí třeba i na sukních, kraťasech nebo jenom na rukávech. Já mám tento trend ráda a rozhodla jsem se zkombinovat hned dva prvky - a to mojí novou koženou sukni a vojenskou bundu s koženými rukávy. Abych kombinaci nějak "zjednodušila", oblékla jsem si k ní jen obyčejnou bílou košili, která má ale zlatý detail na límečku a černé kozačky na klínku. Kabelku jsem si vzala Céline. Tento outfit jsem na sobě měla v pondělí, kdy jsem se vydala do města na "Glamour Shopping Week", o kterém jsem Vám už říkala. Nakonec jsem slevu použila jen jednou a to ve Starbucksu. Určitě ještě se do Drážďan vydám ještě jednou v pátek, a třeba najdu něco, co mě zaujme.

Photobucket Photobucket Photobucket

blouse - Vj-style (link) / jacket - Sheinside (link) / skirt - Sheinside (link) / tights - H&M / wedges - Forever 21 / necklace - Chanel / bag - Céline / watch - Michael Kors / bracelet - Topshop