I went to the city and somehow everyone paid attention to my new waterfall skirt. I think people do not see this type of skirts very often on the street, so maybe that is the reason why I noticed so many looks at it. But I really like how the skirt looks like, especially when I walk. I have worn it with a striped blouse and ankle boots. I picked silver jewerly, as spiked bracelet with my Casio watch, and Hamilton bag. I am slowly packing things for my vacation and I am thinking about what I would like to buy there. I will definitely show you my wishlist, once I make it.

Do města jsem vyrazila v tomto outfitu. Zaznamenala jsem několik (desítek) pohledů na mojí sukni. Je to asi neobvyklým tvarem, nebo možná proto, že všichni jsou zvyklí na džíny a žádné obzvláštnění. Zkombinovala jsem jí s proužkovanou košilí, kterou jsem si přivezla z Ameriky a přepásala páskem. Zvolila jsem stříbrné doplňky, jako spiked náramek s Casio hodinkami a Hamilton bag. Pomalu si už začínám připravovat věci s sebou na dovolenou a přemýšlet, co bych si chtěla přivést. Wishlist určitě na blogu ještě ukážu.

Photobucket Photobucket
Photobucket

blouse - American Apparel / fur - Topshop / skirt - Indressme (link) / tights - H&M / boots - Topshop / bracelet - Lindex / watch - Casio through hodinky-365.cz / bag - Michael Kors