First I was not really sure if I should write this article or not, but since I also want to give you some tips guys, I decided to go for it. Some of these featured stores have also an online store, so that we here, in Europe, can visit them and shop at least at their online store. I have been to US several times and I have shopped there a lot to be honest. I have made some favourite stores, which I will like to tell you about.

Už delší dobu jsem přemýšlela, jestli mám tenhle článek napsat - ale jelikož by se někomu z Vás mohl hodit, rozhodla jsem se ho nakonec napsat. V USA jsem byla už několikrát a nakupovala tam hodně. Během té doby jsem si už našla svoje oblíbené obchody, kam se pokaždé vracím. Některé z nich mají i online store, který zasílá do České Republiky. :)


First of all I want to introduce to you my favourite stores. You can find them all over the US and most of them are on each corner. Forever 21 is one of my favourite shops. I have discovered it on Tumblr like 3 years ago and after I was blown away by their pick at their website, I visited the store and since then I am always going there. Also I am always going to American Apparel, Urban Outfitters, MAC, Nordstrom, Neimann Marcus (for luxury brands as Alexander Wang, Balenciaga, Chanel, Valentino, etc) and Victorias Secret. I have to mention LF store, which I discovered last summer - the best store ever! They sell Jeffrey Campbell, Sam Edelamn, Unif, etc. I was lucky to be there during their winter and summer sale with 60% off everything!

Jako první bych Vám chtěla představit moje oblíbené obchody. Naleznete je po celých státech a většinou jsou i v kažém větším městě. Forever 21 je jedním z nich. Tenhle obchod jsem objevila asi před 3 lety díky Tumblru. Nejdříve jsem se podívala na jejich oficiální stránky, ze kterých jsem byla opravdu nadšená - takže jsem vyrazila i do kamenného obchodu. Od té doby, když jsem v USA, Forever 21 navštívit musím. Dále mám ráda American ApparelUrban OutfittersMAC, NordstromNeimann Marcus (pro značky jako Alexander Wang, Balenciaga, Chanel, Valentino, etc) a Victorias Secret. Zmínit musím i LF store. Tenhle obchod jsem našla náhodou, když jsem v Americe byla v létě - a mám ho opravdu ráda, hlavně díky botám, které prodává. Najdete v něm značky jako Steve Madden, Sam Edelman nebo Jeffrey Campbell. Já měla to štěstí, že pokaždé (2x), co jsem tam byla, měli "sale of the season", neboli 60% slevu na všechno.

LF store in Miami - Sale of the season in February and August

Talking about shopping in US, I have to tell you something about their outlets. This might be different in some states of US - I will be talking about the ones on Florida. I totally recommend you the Sawgrass Mills in Sunrise in Miami. This is the biggest oulet store I have ever been to - you have there brands like DKNY, Steve Madden, Forever 21, Victorias Secret, etc. and a special luxury section with Burberry, Valentino or Prada. Nice outlets you can find in Orlando as well.

V článku nesmím zapomenout na outlety. Ty se v jednotlivých státech Ameriky mohou lišit - já jsem byla na Floridě, a proto budu mluvit tedy o těch floridských. Určitě doporučuji Sawgrass Mills v Sunrise u Miami. Je to ten největší outlet, ve kterém jsem kdy byla. Kromě obchodů jako DKNY, Steve Madden, Forever 21, Victorias Secret, apod. tam mají i luxusní část s Burberry, Pradou nebo Valentino. Velký výběr mají i v outletech v Orlandu.


The outlet prices are really lower than the regular ones. They say that they sell only old collection at the outlet stores, but that is so not true - I have bought there a wallet by Michael Kors, the same as the one I have seen some days ago in the official MK store in Tampa. I got mine 50 USD less than in the official store. In general I would say that you can get there items 30 - 70% off, depends on what you want to buy. The pick is very different from outlet to outlet. 

Obecně platí, že v outletech se prodávají zásadně staré kolekce. Musím říct, že (alespoň v USA) tomu tak není. V létě jsem si v MK outlet store pořídila peněženku, kterou jsem viděla v obchodním centru v Tampě jenom pár dní předtím. V outletu stála o 50 USD méně. Celkově v nich najdete věci se slevou mezi 30 - 70%, záleží na tom, co kupujete. Výběr se liší od outletu k outletu.


I really hope that this article was helpful. If you have any questions - I would love to answer them. And if you have any experience with shopping in the USA, I would be happy if you could share your experience or tips!

Doufám, že Vám článek nepřišel nudný, a že třeba někomu pomůže. Pokud máte jakékoliv dotazy, ráda je zodpovím. A pokud máte zkušenosti s nákupy v USA, budu ráda, když mi napíšete vlastní tipy :)

Follow on Bloglovin - Like me on Facebook - Follow on Twitter - Ask me on Formspring