As you know I have been to Vienna for a day and I have also visited some of their stores. And I scored. I did not buy there many items, but I have something new, so I decided to show you. I am planning to buy some things as well, unfortunately I cannot get them anywhere! And what is on my wishlist? Black and white pumps, grey jeans, leopard coat or some big leather clutch! In Vienna I have ruined my McQueen skull scarf, which means that I will have to re-order it since it is my very big favourite.

Ve čtvrtek jsem, jak už víte, byla ve Vídni a samozřejmě jsme byla i v některých tamních obchodech. A neodešla jsem s prázdnou. Sice jsem si koupila jenom pár věcí, ale i tak jsem se rozhodla Vám je společně s nějakými březnovými úlovky ukázat. Na jaro si ještě plánuji pořídit nějaké věci - například bílé a černé lodičky, šedé i aztécké džíny, nějaké velké psaníčko a krémovou bundu. Bohužel jsem zatím měla smůlu, ale doufám, že věci brzy seženu. Také si chci znovu objednat šátek s lebkami od Alexandra McQueena. Ten, co jsem měla, se mi podařilo ve Vídni zničit. 


I went for clothes as usually, but I returned with some cosmetics. I have bought some skin care from Clinique, which I use a lot. I got the 
products at the Parndorf outlet store, where they were for a better price. I would love to buy some new clothes for spring, so it is possible that there will be another new in article very soon! :)

Hlavně jsem si z Vídně přivezla oblečení (Forever 21), ale v outletu Parndorf jsem si pořídila  i kosmetiku. Konkrétně od Clinique, kterou mám nejradši. Mohu ji jen doporučit. A v outletu byla za mnohem přijatelnější cenu. Ráda bych si pořídia ještě nějaké věci, tak se tu ještě možná objeví ještě jeden new in článek. :)

blazer - Sheinside / sweater - F&F / perfume - Marc by Marc Jacobs / nail polish - OPI / watch -  Michael Kors / necklace - Forever 21 // sweater - Mango / necklace - Lindex // shorts - Forever 21 / lipstick - MAC // vest - Forever 21 // shorts - American Apparel / 
sweater - American Apparel// sweater - Forever 21 / necklace - H&M // cosmetics - Clinique