Yesterday I have spent a day in Vienna. I really love the city. I can imagine myself living there. I have already been to the capital of Austria 2 years ago, so I did not pay my attention to the sights, but mainly to the city centre. Today I would love to show to you some photos from my little trip and also tell you where to go there.

Včera jsem byla na den ve Vídni. Vídeň mám moc ráda a dokážu si představit, že bych tam bydlela. Už jsem tam byla před 2 lety, takže památky, které jsem už viděla, jsem vynechala a hlavně se pohybovala v centru. Dneska bych Vám chtěla ukázat pár fotek ze včerejška a také říct, kam jít. Hlavně to budou tipy na nákupy, ale zmíním i nějaké památky, které stojí za to vidět. 


We arrived something around 10.30 am. First we went to Kärtnerstrasse, where you can find some nice stores, as Forever 21, Zara or Steffl, where you can get designer brands (Michael Kors, Givenchy, Marc Jacobs, Valentino, etc). On the begin of the street there is Stephanplatz with a cathedral called Stephansdom which is worth seeing. On the other side of the street you can find the Oper. If you are into shopping, you can also take subway to Mariahilfestrasse, where you can find stores as well. In Vienna you can also shop at some luxury brands, for example Hermés, Louis Vuitton, Chanel or Versace. Most of them are located at Kohlmarkt near Graben. My big tip is store called "Sterngasse 4" near Kärtnerstrasse. That is a concept store selling brands like Alexander Wang, 3.1 Phillip Lim, Mulberry and even Proenza Schouler. I wanted to see there the PS11 bag, unfortunately most of the PS bags were out of stock. Another sights (I have been to 2 years ago and are worth seeing) is Prater or castle Schönbrunn. Also I recommend to try some of cafes and buy there some cake - they are really delicious! (But I am not fan of their Sacher.)

Do Vídně jsme přijeli zhruba kolem 10.30. Jako první jsme se vydali na Kärtnerstasse, kde najdete obchody jako Forever 21, Zara nebo Steffl, kde seženete designérské kousky od Michaela Korse, Marca Jacobse, Givenchy nebo Valentino. Na začátku ulice se nachází Stephansplatz s Stephansdom, který stojí za to vidět. Na konci ulice je pak vídeňská opera. Skvěle nakoupíte i na Mariahilfestrasse, která je další zámou ulicí Vídně. Co se týče luxusních značek jako Hermés, Luis Vuitton, Chanel nebo Versace, většinu z nich najdete v okolí Kohlmarktu u Grabenu. Mým tipem je obchod "Sterngasse 4", který se nachází jen pár minut pěší chůze od Kärtnerstrasse. Je to concept store, ve kterém seženete značky jako Mulberry, 3.1 Phillip Lim, Alexander Wang a dokonce i Proenzu Schouler. Chtěla jsem se tam podívat na PS11, ale bohužel byla většina kabelek od PS vyprodaná. Co se týče památek, ještě stojí za to vidět Prater nebo zámek Schönbrunn. Také doporučuji vyzkoušet 
jednu z místních kaváren - sice nejsem fanouškem Sachru, ale výběr dortů je více než velký a carrot cake, který jsem tam měla, byl božský.


About 50 kilometres away from the city is an outlet store called Parndorf. There are located outlet stores of Prada, Burberry, Michael Kors, Armani, Mango, Gucci, etc. The prices are really good and I would say almost at the same level as in the USA, which is really cool. You can get there designer stuff 30 - 70% off. The pick there was not as big as in the USA. I have been to the american outlets, so in comparison with those, was the outlet store too small, but if you have not been to USA, I think you will be surprised.

Zhruba 50 kilometrů za městem se nachází outlet Parndorf, ve kterém najdete například Pradu, Michaela Korse, Burberry, Gucci nebo Mango. Cesta tam se vyplatí, protože ceny se pohybují s 30 - 70% slevou. Samozřejmě na americké outlety tenhle nemá, ale dají se tam sehnat některé věci za cenu jako v USA a to mi přijde super.


I hope you liked this article and I hope it might help you if you are planning a trip to Vienna. If you have any questions, just ask them here in a comment, on my Formspring or you can always send me an email or a message on my facebook. I hope I will return to the city soon, because I liked the city a lot. If you have tips where to go in Vienna, definitely leave a comment here, because I would love to get to known some new places!

Tak doufám, že Vám článek třeba pomůže. Určitě bych Vídeň doporučila třeba jako výlet na víkend. Jestli máte nějaké otázky, ráda je zodpovím buď tady, na mém Formspring, v emailu nebo na mém facebooku. Doufám, že se do Vídně zase brzy podívám. Pokud máte sami nějaké zkušenosti nebo tipy, co se Vídně týče, budu ráda, když se podělíte - vždycky ráda objevuji nová místa, kam se podívat. :)