The weather got a little bit worse in comparison to last week, but at least it wasn't raining. As every Friday, I have been to the city after school and this is the outfit I went for. I paired A-shape skirt with a beige sweater with a studded collar blouse. I really like wearing sweater over blouses. I have added a pair of heels with metallic tips and my DKNY shopper tote, which in my opinion goes perfectly with this look. Also I have made a big bun out of my hair, which makes the outfit way more elegant. I love this hair style - I think it's perfect for summer! This weekend I'll spend at home learning for my English exams, which I am taking the upcoming two Saturdays.

Oproti minulému týdnu se venku celkem ochladilo, ale jsem ráda, že už alespoň tolik neprší. Jako každý pátek, jsem se i včera vydala do Drážďan a zvolila jsem kombinaci sukně s béžovým svetrem a košilí. Ráda nosím svetry na košile - líbí se mi detail vykukujícího límce. Přijde mi to jako super detail. K tomu jsem zvolila lodičky s metalickou špičkou, které look trochu oživí, DKNY kabelku a udělala jsem si velký drdol, který celý outfit dělá elegantnější. Na jaro a léto mi tenhle účes přijde perfektní. Tenhle víkend se budu muset učit na zkoušky (z angličtiny), které dělám příští 2 soboty. 


blouse - Vjstyle / sweater - H&M / skirt - American Apparel / tights - H&M / heels - Mango / bag - DKNY / sunglasses - Ray Ban / 
watch - Michael Kors / bracelets - Forever 21, H&M