A lot of you have asked me questions about my body, exercises and food I eat in order to stay fit. I have thought that it might be useful to summarize this all in one article. I would like to tell you what I do in order to keep my weight and stay fit!

Hodně z Vás se mě ptalo na to, jak cvičím nebo co jím, abych se udržela fit. Otázek to bylo celkem dost a proto si myslím, že by pro Vás mohlo být užitečné, kdybych všechno shrnula do jednoho článku. Dneska bych Vám tedy chtěla dát tipy ohledně udržení postavy, které já dělám.


Here's how I look like after 3 months of exercising. Sometimes something sweet is necessary!

EXERCISES
I think that the most important part is exercises. I exercise every single day and I got used to it. Now, when I don't feel well and I am not able to exercise, I feel bad. I take it as a part of my day. I wasn't satisfied with my legs only, so I do just "legs-exercises". I have started with this video, but as the time went I started to do only some skills for a longer time. I had a big motivation and I got used to it quickly. I saw the result in about 2 weeks.

CVIČENÍ
Podle mě je cvičení nejdůležitější z "celého procesu". Já cvičím každý den (ca. 10 - 15 minut). Zvykla jsem si na to a když si z nějakého důvodu nezacvičím (např.: nemoc), tak z toho mám špatný pocit. Cvičím jenom na nohy, protože jenom s nimi jsem nebyla spokojená. Začínala jsem tímhle videem. Postupně jsem ale nějaké cviky vynechávala a jiné dělala déle. Výsledky jsem začala vidět už během 2 týdnů.

Smoothies are perfect for summer. I make them as a snack by mixing strawberries, milk and greek yogurt. My usual lunch - a salad. For snack I eat a lot fruits as well (my favs are blackberries, strwaberries and cherries). My usual breakfast - cornflakes and white yogurt. Sometimes I add some fruits as well.

FOOD
Food plays a big role as well. My rule is "eat clean" - I eat a lof fruits, salads and sushi. I am vegetarian - the only meat I eat is fish meat. Also pay attention to what you drink, because all sweet lemonades have a lot sugar and kilo joules, so I recommend you to drink clean water only. Of course you can eat some cake or ice cream, but you shouldn't do it very often. I, personally, go rather for a (carrot)cake or Frozen Yogurt than for chocolate. What I don't eat all is fast food or some sauces. It's important to eat more times a day in smaller portions.

JÍDLO
Samozřejmě důležuitou roli hraje i jídlo. Já se řídím pravidlem "eat clean" - jím tedy hodně salátů. ovoce a také sushi. Jsem (poloviční) vegetarián - jím jenom rybí maso. Rozhodně si dejte i pozor na to, co pijete. Všechny limonády a slazené vody obsahují hodně cukru, proto bych doporučila pít jenom obyčejnou vodu. Čas od času mžete "zhřešit", ale rozhodně by to nemělo být každý den. Já si radši dám nějaký dort (mrkvový) nebo Frozen Yogurt než doma čokoládu. Co jsem z jídelníčku vyřadila úplně? Těžká jídla, fast food a omáčky. A je také důležité jíst v menších porcích víckrát denně!

Don't drink too many alcoholic drinks. It contains a lot of sugar and some drink has the same energy value as some meals! And finally - we're ready for the summer season!

ANOTHER ASPECTS
Also get a lot of sleep. That will make you feel better. And don't stress yourself much, because for example when I stress myself a lot, I eat more, have a bad mood and feel bad. I think that is all and if you had any questions, you can ask me here, on my Ask.fm or my Formspring! :)

DALŠÍ FAKTORY
Určitě je důležitý spánek. Nejenže se cítíte lépe, ale také máte více energie. Moc se nestresujte. Například já když se stresuju, jím mnohem víc, mám špatnou náladu a celkově se necítím moc dobře. To by bylo asi všechno a pokud máte nějaké dotazy, ptejte se v komentářích, na mém  Ask.fm nebo Formspring! :)