Mint and collars. Two trends that I fell in love with. This is a look from Saturday when the weather was really good. I have been to centre for a while and I decided to pair my two favourite trends. I like the detail of this blouse. I have re-ordered it, because the condition of my first one was really bad. I have added a pair of simple shorts, my pumps with metalic tip and a transparent bag, because I didn't want to have a lot of black in my look. I really like my new hair colour, finally you can see it better now. I am definitely going to try a bit darker, I feel so much better in this. 
What do you think?

Co jsem si tohle léto obvzlášť oblíbila je mátová barva a košile s límcem. V sobotu jsem se rozhodla oba trendy spolu skombinovat. Bylo ještě teplo a tak jsem mohla vyrazit jenom v šotkách a lodičkách. Byla jsem chvíli ve městě, na obědě a prostě užívala, že ještě nic nemusím dělat. Zvolila jsem průhledné psaníčko. Přišlo mi k outfitu neutrální, nechtěla jsem, aby byl outfit celý černý. Teď ho nosím celkem často. Přijde mi jako super doplněk. Ráda bych si ho objednala ještě ve vínové, oranžové nebo modré, ale zatím jsou na Choies vyprodané. Myslím, že dneska barva vynikla víc než v předchozím outfitu. Je o něco tmavší, ale ráda bych zkusila ještě tmavší. Cítím se v ní lépe a vypadá přirozeněji. Co si o ní myslíte Vy?


sweater - Topshop / blouse - Vjstyle / shorts - H&M / heels - Mango / clutch - Choies / sunglasses - Ray Ban / watch - Michael Kors / bracelts - Vjstyle, Chicwish