Autumn has definitely arrived. Yesterday it was way colder that the days before and here is what I am wearing these days. I have not worn my burgundy pants for a while, so I said to myself why not to take them out. I have added a cream sweater to bright up the outfit a little and my favourite coat. I have ordered it last year, but I really like the material of it. I paired the scarf with the colour of my jeans, which is my favourite detail to go for. Tomorrow I have another exam, so I am looking forwards to have it behind me. I think I might celebrate it a little by having some nice dinner with my family. I hope the weather on weekend will be better and that it will be not raining!

Včera se počasí trochu zhoršilo. Je už poměrně zima a občas i poprchává. Takovéhle outfity teď volím často. Dlouho jsem si na sebe nevzala vínové skinny, které jsou stále moje oblíbené. Přidala jsem kabát s koženkovými rukávy. Líbí se mi takovéhle kombinace materiálů, v podobném stylu mám třeba parku a koženou bundu. Ještě jsem si vzala oblíbenou kruhovou šálu a nový krémový svetr, který look trochu rozzáří. Zítra mám další testy, ale už se těším až to budu mít napsané. Myslím, že bych to odpoledne mohla "oslavit" (pokud bude co) v Drážďanech v nějaké restauraci. Doufám, že o víkendu bude hezky a nebude pršet!


sweater - Chicwish / skinny - Topshop / coat - Sheinside / boots - Topshop / bag - Proenza Schouler / watch - Marc Jacobs / sunglasses - Ray Ban / scarf - H&M