I just got back from sunny Punta Cana and I have to say that I want to get back. I feel so tired, I was 30 hours on the way. Besides the weather here is awful, it is way colder and it rains a lot. I am happy that my next vacation will be soon. Here is whta I have worn yesterday - a casual combination of classic jeans, white top and leather jacket. I have added a big tartan scarf, which belongs to my favourites right now. I went for a bun which I really like right now. On Friday I am off to my hairdresser, so I am really looking forwards! I will be in Prague, so I will check some stores as well. Have a lovely week!

Včera jsem se vrátila z Punta Cany a už teď chci zpátky. Počasí tady mě celkem deprimuje - sice mám ráda podzim, listí a sweater weather, ale mohlo by být o něco tepleji a přestat pršet. Včera jsem stihla vyfotit outfit - zvolila jsem "casual" kombinaci džínů, obyčejného trička a koženkové bundy. Přidala jsem velkou kostičkovanou šálu, která momentálně patří k mým oblíbeným. Na dovolené jsem si oblíbila drdoly - vypadají upraveněji a líbí se mi teď víc. V pátek se chystám do Prahy ke kadeřnici, tak doufám, že výsledek bude znát. Přeji krásný týden!


top - Zara / jacket - Sheinside jeans - Topshop / boots - Vagabond / bag - Proenza Schouler / sunglasses - Ray Ban / scarf - H&M / 
rings - Romwe (cross one from Gina Tricot)