If I should tell you two trends that I love this season, it would be the checked print and leather. This jacket is a combination of both mentioned trends, that's why it's so perfect for me. I have worn the jacket with a simple white top and my skinny jeans. As accessories, I went for my favourite black scarf and my PS11 bag. You can also see me wearing my red lipstick which I have bought in Barcelona. I think that a red lipstick is a nice detail. I really like simple, casual looks like this. Right now I am making my wishlist and making a decision which bag I should get. I will publish my wishlist soon on the blog.

Kdybych Vám měla říct dva trendy, bez kterých bych se tenhle podzim neobešla, byly by to kostičkovaný potisk a kůže. Tahle bunda je kombinací obou trendů, proto ji teď nosím poměrně často. Bundu jsem skombinovala s klasickým bílým tričkem a skinny džíny. Jako doplňky jsem zvolila mojí oblíbenou kruhovou šálu a PS11. S bundou jsem sladila rtěnku. Jedná se o YSL v odstínu 4. Právě teď přidávám poslední věci na svůj wishlist a rozhoduji se, co si chci pořídit. Na blogu se objeví brzy. 


top - H&M / jacket - Jollychic / skinny - Topshop / boots - Vagabond / scarf - H&M / sunglasses - Ray Ban / bag - Proenza Schouler / rings - Romwe, Gina Tricot