I have worn a lot of black and burgundy recently, so I thought that today I would go for more lighter colours. I went for the camel colour, which is perfect for autumn as well. I think that a camel coat is a statement in a closet. I have ordered this one from Choies. I already had this one in black and I loved it, so I thought that the same in camel might be perfect as well. Underneath the coat I had an American Apparel knit with a denim blouse, which is a perfect detail. Because I have worn boots for weeks now, today I took out  my new loafers from Spartoo. I have seen similar in H&M, though the quality was really bad. You can imagine how happy I was when I found these shoes online - they are really comfortable and the golden detail is simply perfect. I added my Balenciaga and golden jewelry. This weekend will be really tough for me, I have so many things to do, but I cannot wait till tomorrow. On Instagram you will see why! Enjoy the weekend!

Poslední dobou jsem nosila hodně černé a vínové. Dneska jsem měla chuť vyrazit v trochu světlejších barvách, což mi přijde jako super změna. Béžový kabát beru jako základ šatníku a proto jsem si objednala tenhle z Choies. Stejný mám už v černé - líbí se mi střihově a obecně mám ráda oversized kabáty. Pod kabát jsem zvolila béžový svetr s vykující džínovou košilí. Takové detaily miluju! Kozačky jsem nosila teď neustále, tak jsem si dneska vzala nové mokasíny objednané ze Spartoo. Podobné jsem už viděla v H&M, ale kvůli kvalitě jsem si je nekoupila. Nakonec jsem narazila na tyhle online a musela je mít. Značku sice neznám, ale boty mi přijdou kvalitní. Navíc ten zlatý detail prostě miluju. Co se týče víkendu, tak ten trávím doma - mám celkem dost práce, hlavně do školy. Užijte si víkend!


blouse - Zara / knit - American Apparel / coat - Choies / jeans - Topshop / loafers - Dune / bag - Balenciaga / watch - Michael Kors / bracelet - Michael Kors / sunglasses - Ray Ban