Most of the days is really cold now, so here is what I am wearing when the weather isn't as good as I wished. Yesterday I have been
 at home, because I had a day off. I went for (mostly) black colour, because I feel like wearing darker colours when it comes to winter. 
I have worn a burgundy skirt with a cream knit and my new coat from Chicwish over it. I think that the leather details on the coat makes it more unique and besides, I simply love coats like this one. I have added my new hat, which I totally adore. Maybe I will buy one in cream as well. Right now I am totally busy with my school, planning my next vacation (follow me on Instagram to see more) and with making a wishlist for Christmas. Maybe I would post it here as well if you wanted to :) 

Poslední dny se poměrně ochladilo, většinou je zataženo a prší. Takové dny nosím nejraději černou a vlastně v zimě celkově je černá moje nejoblíbenější barva. Včera jsem byla doma, protože jsem mělo volno, tak jsem stihla vyfotit i outfit. Zvolila jsem vínovou sukni s krémovým svetrem a přesto jsem si ještě vzala nový kabát z Chicwish . Poslední dobou ho nosím často - kromě toho, že se hodí absolutně ke všemu, mi přijde zajímavý ( díky koženkovým detailům a zipům). Outfit jsem doplnila novou čepicí, kterou jsem sháněla už delší dobu. Možná si koupím ještě jednu v krémové. Momentálně mám milion věcí do školy, plánuju svojí další dovolenou (brzy na Instagramu) a také si dělám svůj wishlist na Vánoce. Možná bych o něm udělala článek, chtěli byste? :)


sweater - Chicwish / skirt - Choies / coat - Chicwish / tights - H&M / boots - Vagabond / bag - Proenza Schouler / hat - H&M /
  watch - Marc by Marc Jacobs