Today I would like to introduce to you my new love – the Mulberry Alexa bag. I really wanted to purchase a designer bag, but I wasn't sure whether to buy this one or the Givenchy Antigona. In the end I decided for Mulberry, because a) I have a lot of black bags and b) because I don't have any brown (designer) bag in my closet. I am really happy that I purchased this bag, because I fell in love with it and I can't wait till showing you my new baby in the outfit post!

Dneska bych Vám ráda ukázala mojí novou kabelku – Alexu od Mulberry. Chtěla jsem si pořídit nějakou další designérskou kabelku. Dlouho jsem se rozhodovala mezi touhle a Antigonou od Givenchy. Nakonec vyhrála Mulberry, protože už mám hodně černých kabelek a hnědou kabelku jsem ve svém šatníku postrádala. Nakonec jsem ráda, že jsem se rozhodla pro Mulberry. Z kabelky mám ohromnou radost a už se těším, až Vám ji ukážu v outfitu!
  

When I was in the store, I was deciding between the oversized Alexa (which was actually on sale) and this medium Buffalo leather Alexa. In the end I went for the medium bag, which looked way nicer. I was scared a little, that I will not find a way to wear it, but after some days I know that I will wear this bag a lot.

V obchodě jsem se rozhodovala mezi oversized Alexou (která byla zlevněná) a touhle medium Bufallo leather Alexou. Rozhodla jsem se pro medium - sice je menší, ale v ruce vypadá líp. Ze začátku jsem se bála, že jí nebudu moc nosit, protože je hnědá. Od té doby, co jí mám, jsem ji nosila skoro pořád, takže si myslím, že je to dobrá změna od černých kabelek. :)


The Alexa bag is not a new bag, not like the Antigona or PS11, but I feel like it is a statement piece. I hope you like it as well and I hope to shoot some outfit with this baby very soon!

Myslím, že Alexa patří ke kabelkám, které jsou základním kouskem. Jsem ráda, že mám konečně nějakou hnědou kabelku. Tak doufám, že se Vám také líbí a že s ní vyfotím brzy nějaký outfit.