Oh New York, New York, how amazing you are! I have finally found my lost SD card from my camera, so I can share with you some photos from my vacation. I have decided the photos into 2 articles, so there is more to come! Anyways, here are some pictures from our first 3 days in the Big Apple: the first day we went on a shopping spree on the 5th Avenue, Broadway and ended up on the Empire State Building. The second day we were around Soho, where you can find stores like Topshop, AA, Mulberry, Acne, etc. The third day it was raining a lot, so we went to the Union Square and also discovered the Madison Avenue a little bit. So, here is how it looked like there! :)

Ach, New Yorku! Pokud je nějaké místo, pro které mám slabost, je to právě NYC. Konečně jsem našla ztracenou SD kartu z foťáku, takže (sice pozdě, ale lepší než nikdy) se s Vámi můžu podělit o fotky. Ty jsem rozdělila na 2 články, takže se ještě můžete těšit na jeden článek. Tady jsou fotky prvních 3 dní v NYC, které jsme strávili převážně nákupy (jelikož nám 2 dny pršelo a den bylo pod nulou). První den jsme se vydali na 5th Avenue, Broadway a večer pak na Empire State Building. Druhý den jsme byli celý den ve čtvrti Soho, kde najdete obchody jako American Apparel, Acne, Mulberry, Chanel nebo Topshop. Třetí den jsme se pak pohybovali v okolí Union Square. No a tady je pár fotek! :)

Victorias Secret at Broadway // Victorias Secret na Brodway. VS patří mezi obchody, které v USA navštěvuji vždycky


View on the Chrysler Building from the 5th Avenue // Výhled na Chrysler Building z 5.Avenue


Part of  Broadway in Soho // Část Broadwaye ve čtvrti Soho


The Public Library on the 5th Avenue // Městská knihovna na 5.Avenue


The only Topshop in NYC - in Soho // Jediný Topshop v NYC - v Soho


Shopping time! //  Nákupy v SohoThe 5th Avenue // 5.Avenue


Tiffany & CO. from the movie "Breakfast at Tiffanys" on the 5th Avenue // Byli jsme v Tifannym ze "Snídaně u Tifannyho" na rohu 5.Avenue


Buildings around the Central Park // U Central parku


View on the night Manhattan from the Empire State Building // Výhled na noční Manhattan z Empire State Building


And one picture from the outfit shooting // A ještě jedna fotka z focení outfitu