Today, it was very cold, windy and it started to snow a little white we took the outfit pictures (you can see that a little in the photos). I really wanted to show you my outfit today, so I really didn't care about the weather conditions. I have worn my new dark green dress with a grey coat over it. I have been looking for a grey coat for some weeks, but I couldn't find one that would fit. I really like this one from Choies - the colour is perfect and the coat has a (faux) fur inside, so it's warm as well. Besides, Choies is holding a Christmas sale and they have a sale on shoes, so don't forget to take a look! I have added my new grey scarf by YSL, which I have found for a very small price in the NYC and my Mini MAC. I have a lot to do this weekend, because next week I have the last tests and exams. I really hope to get through it well and also to take some outfit pictures on Sunday. Have a lovely weekend!

Včera byla celý den zima, foukal vítr a těsně před tím, než jsem fotila outfit, začalo i trochu sněžit. Outfit jsem Vám ale chtěla ukázat, protože mi přišlo pár nových kousků, které se mi líbí. Zvolila jsem kombinaci tmavě zelených šatů s šedým kabátem. Podobný jsem měla na svém wishlistu celkem dlouho, ale žádný jsem nemohla sehnat. Nakonec jsem si objednala tenhle z Choies - líbí se mi barva a hlavně to, že je teplejší než většina v mém šatníku. Outfit jsem doplnila novou šálu od YSL, kterou jsem našla za směšnou cenu v NYC a Mini Macem od Rebeccy Minkoff. O víkednu se budu hlavně učit, protože příští týden mám poslední testy. Doufám, že se počasí (alespoň trochu) zlepší, abych v neděli mohla vyfotit ještě nějaký outfit. Užijte si víkend!


coat - Choies / dress - Sheinside / tights - H&M / boots - Vagabond / bag - Rebecca Minkoff / scarf - YSL / watch - Michael Kors / sunglasses - Ray Ban