Yesterday, it got a little bit warmer - it was around 7 degrees, so it was okay for me to go out in a sweater only. This one is mohair - it is really cozy and really warm (even warmer than some of my coats!). I have worn with the sweater my new plaid skirt and Vagabond boots which I have ordered from Spartoo. I really like their shoe selection - I am thinking about getting a pair of UGGs from them, because the price is really good. I have added a Rebecca Minkoff bag to my outfit and some golden jewelry. This week I have a lot of tests, so I hope to manage it all. Have a nice week! 

Včera se trochu oteplilo - u nás bylo kolem sedmi stupňů a proto jsem mohla vyrazit jenom ve svetru - je totiž mohairový, a tím pádem i teplý (dokonce teplejší než nějaké kabáty). Ke svetru jsem si vzala novou kostičkovanou sukni a kozačky z Vabagondu, které jsem objednávala na Spartoo. Myslím, že mají super nabídku bot - právě teď uvažuji, že bych si od nich objednala UGG, které mají za super cenu (v poměru s kamennými obchody).


sweater - Urban Outfitters / skirt - Romwe / tights - H&M / boots - Vagabond / bag - Rebecca Minkoff / watch - Michael Kors / scarf - YSL / rings - Romwe