Today I would like to show the rest of my pictures from NYC. I have to say that I really miss the city and I hope that one day I will come back (maybe in spring, when it's a little bit warmer). Anyways, the last 3 days we went sightseeing a little bit - we have been to the Top of the Rock, ice ring at Rockefeller's Center, Status of Liberty, Brooklyn and Wall Street. The very last day we went on the 5th Avenue to get the last things we wanted to buy (yay, I got my UGGs). I hope you will like the pictures :)

Dneska bych Vám chtěla ukázat zbytek fotek z New Yorku. Musím uznat, že mi město už chybí a doufám, že se tam zase někdy podívám - chtěla bych někdy na jaře, kdy není taková zima a nesněží/neprší. Poslední tří dny jsme strávili především návštěvou památek - byli jsme na Top of the Rock, zabruslili jsem si v Rockfellerově Centru, viděli jsme Sochu svobody, Brooklyn a Wall Street. Poslení den jsme zašli do Central Parku a na 5. Avenue, kde jsme nakoupili poslední věci. Doufám, že se Vám budou fotky líbit :)


View on the Brooklyn Bridge // Brooklynský most


The last shopping on the 5th Avenue (I got a new coat and boots at Zara's // Poslední nákupy na 5.Avenue (aneb nová bunda a kozačky ze Zary)


Times Square in the day time // Denní Times Square


The best view on the Empire State Building from Top of the Rock // Nejlepší výhled (nejenom) na Empire State Building z Top of the Rock


View on Manhattan and Central Park // Manhattan a Central Park


Shopping at Victoria's Secret near Central Park // Nákupy ve Victoria's Secret blízko Central Parku


Central Park // U Central Parku


The Statue of Liberty // Socha svobodyBrooklyn and Manhattan from river Hudson // Brooklyn a Manhattan z řeky Hudson


The best Christmas decoration in the whole city made the atmosphere even better // Po celém NYC byly vánoční dekorace, které dělaly atmosféru ještě krásnější


The best cupcakes from Springles // Nejlepší cupcaky ze Sprinkles


The best view on the Brooklyn Bridge near Wall Street // Nejlepší výhled na Brooklynský most u Wall Street 

I hope that you enjoyed my articles about NYC, because I wanted to share with you some photos I took, because I really liked the city. I would like to make a "new in from NYC" article and maybe even some "NYC Guide" articles. Do you want to?

Tak doufám, že se Vám články o NYC líbili - město jsem si zamilovala a proto jsem Vám chtěla ukázat i nějaké fotky :) Chtěla bych také udělat "New in" článek o NYC a taky tipy ohledně NYC, chtěli byste?