I simply hate winter. I don't like snow, cold, ice or grey sky which the winter brings. Besides, it gets darker soon and that makes the whole blogging thing even more complicated. Today I went home, because I have to do some things tomorrow, so at least I'll get one day off. Here are some pictures from today. It was snowing the whole day, but you can see that in the photos. I picked a simple outfit - a pair of jeans, white top and my favourite coat over it. I didn't go for black details as usually, I added some brown accessories instead. I wore my Jeffrey Campbell's, which goes perfectly with the brown details because of the brown heel. I am spending my evening at home, just relaxing and also working out a little bit! Also, I am thinking about getting a pair of new Converse, probably from Spartoo. What colour of these sneakers do you like?

Nevím, jak Vy, ale já zimu prostě ráda nemám. Nemám ráda sníh, teploty pod nulou, náledí a bílo. Navíc se stmívá strašně brzy, což dělá blogování ještě náročnější. Dneska jsem jela domů, zítra musím zařídit pár věcí. Alespoň mám ale den volno. Tohle jsou fotky z dneška. Celý den u nás sněželo, takže jsou trochu zimnější. Zvolila jsem poměrně jednoduchý outfit - džíny, tričko a můj oblíbený kabát. Černé doplňky jsem nahradila hnědými. Přidala jsem ještě kozačky od Jeffreyho Campbella a brýle (které dneska nejsou módním doplňkem a krací nutností). Zbytek dne strávím doma, malým work-outem a relaxováním :) Také přemýšlím, že bych si pořídila nové tenisky, konkrétně Conversky, pravděpodobně ze Spartoo. Jaké barvy máte nejraději?


top - H&M / coat - Chicwish / jeans - Topshop / boots - Jeffrey Campbell / bag - Mulberry / scarf - H&M / gloves - H&M /
sunglasses - Ray Ban