I wore a lot of plaid recetly, so yesterday I went for more clean and basic look. I wore my new leather bodycon skirt, which I have order a couple of weeks ago. I added a simple white top, my grey coat and a new necklace from H&M. I purchased this one when I was in Prague last week. I missed a silver necklace in my closet and I really liked the cross on this one. Today is my day off and I am spending it with my friends, just relaxing. Tomorrow I am off to Prague to hairdresser's, finally!

Poslední týdny jsem nosila opravdu hodně vzorovaných věcí. Včera jsem měla náladu vyrazit v něčem jednodušším, bez vzorů a výraznějších barev. Vzala jsem si novou koženkovou bodycon sukni, kterou jsem si objednala před pár týdny. Přidala jsem bílé tričko, kabát a stříbrný náhrdelník z H&M. Ten jsem si koupila minulý týden v Praze. Nějaký jsem sháněla už delší dobu a líbil se mi detail kříže. Dneska se chystám an chvíli do Drážďan se svojí spolubydlící, protože mám volno. Zítra jedu do Prahy ke kadeřnici, konečně! Tak doufám, že se Vám barva bude líbit :)


top - H&M / skirt - Choies / tights - H&M / coat - Choies / bag - Proenza Schouler / sunglasses - Ray Ban / boots - Vagabond / necklace - H&M