As many of you may know, the last two day I spent in Budapest, the capital of Hungary. We arrived there in the night and were there 2 whole days. We have discovered the city a little, went shopping and also were sightseeing. The weather was not really good - it was really cold and foggy. I thought that I will not take any photos at all (because of the fog), but in the end I got some nice pictures that I wanted to share with you. So, here is how my trip looked like. I have to say that the city is really beautiful and I hope to return back when it gets warmer.

Už v minulém článku jsem psala, že se chystám na pár dní do Budapeště a dneska bych Vám ráda ukázala fotky, které jsem stihla vyfotit. Počasí nám moc nepřálo - byla zima a ráno byla mlha, takže jsem se bála, že z fotek a vlastně i z prohlídky města nic nebude. Nakonec se ale počasí zlepšilo. Kromě procházky města a prohlídky památek, jsme také trochu nakupovali a využili i místní spa. Tak tady jsou fotky města, doufám, že se Vám budou líbit. 
Adrassy Út, one of the most famous and biggest street in Budapest
Adrassy Út, jedna z největších ulic Budapeště


Louis Vuitton store at Adrassy Út
Louis Vuitton na Adrassy ÚtMatthias Church, next to our hotel
Kostel Matthiasse, který byl hned vedle hoteluOur amazing hotel - we stayed at Hilton
Bydleli jsme v úžasném hotelu (Hilton v Old Town)


Oper House in the city centre
Opera v centru města


Getting warm in Starbucks with Latté and Almond cake
Zahříváme se ve Starbucksu Lattém a mandlovým dortemFashion Street in the city centre
Na Fashion Street v centru města


The Chain Bridge
Széchenyiho řetězový most

Budapest is a really amazing city and I hope to return there, because the weather was not as good as I wish, so I would like to see more sights in the future. I hope you enjoyed this article. I have also taken some outfit photos for you, so I will show them to you later.

Budapešť je opravdu úžasná! Bohužel nám nepřálo moc počasí, takže doufám, že se sem ještě někdy podívám a případně projdu památky, které jsem neviděla. Dneska už jedu domů. Stihla jsem ale nafotit outfit, takže Vám ho ukážu v dalším článku :)