Happy New year to all of you! Here is the very first post of 2014. I wasn't really sure what kind of article I should post as the first in the new year, but in the end I decided to make a regular outfit post. You can see that the weather now is a little bit colder, today we got even some snow. I was in the city for a while yesterday and I went for a casual look. I wore a new knit, skinny jeans and my knee high boots, which I have bought in New York. I have added my new houndstooth scarf. I purchased this one in Prague on Monday. I usually don't shop at Reserved, but I really liked this one. Right now I am in the middle of packing. I am going to Budapest for a couple of days. There will be an article from Budapest for sure and I hope to make some outfit photos for you as well.

Nejdřív bych Vám všem chtěla popřát šťastný Nový rok! Jako první článek v roce 2014 jsem si pro Vás připravila outfit. U nás se včera trochu ochladilo a napadl dokonce i sníh. Na chvíli jsem byla ve městě a na sebe zvolila pohodlný outfit. Vzala jsem si nový svetr, skinny jeany a vysoké kozčaky, které jsem si přivezla z New Yorku. Přidala jsem ještě velkou šálu. V pondělí jsem si našla ve slevách v Reserved. Normálně tam moc nechodím, ale musím říct, že se mi tam některé kousky líbily. Momentálně si balím, protože zítra odjíždím na pár dní do Budapeště. Určitě na blogu budou random fotky a doufám, že stihnu vyfotit i outfit.


sweater - Choies / jeans - Topshop / boots - Zara / bag - Alexander Wang / scarf - Reserved / sunglasses - Ray Ban / gloves - H&