Today I have been at school only in the noon, so I went to the city for a while after that. Tomorrow I have the first exam, from German language, so I need to calm down for while now. Today I wore one of my favourite trends - the plaid. I had my dark green skirt, black sweater and scarf on. I have added my Mini MAC over it. I feel like a cross-body bag can make your simple outfit complete. Besides, I have discovered the brand Garage a couple of days ago. I really like their dresses collection. Definitely check them out! The plan for the rest of the day is to have some nice dinner and stay calm. Wish me luck tomorrow!

Dneska mi škola skončila brzy, tak jsem vyrazila na chvíli do Drážďan. Zítra mám první důležitou zkoušku, z němčiny, tak jsem se potřebovala odreagovat. Dnešní outfit je celkem jednoduchý, ale takové outfity mám nejradši. Na sebe jsem si vzala kostičkovanou sukni, černý svetr a šálu. Udělala se celkem hezky, svítilo sluníčko, takže jsem ani nepotřebovala bundu (pokud se ptáte na rukavice - díky špatnému krevnímu oběhu mi je vždycky na ruce zima). Outfit jsem doplnila Mini Mac od Rebeccy Minkoff a zlatými doplňky. Večer se chystám zajít na večeři do Vapiana a doufám, že to zítra nějak zvládnu :)


knit - H&M / skirt - Chicwish / tights - H&M / boots - Vagabond / bag - Rebecca Minkoff / scarf - H&M / watch - Michael Kors / sunglasses - Ray Ban