I haven't done a wishlist post for a while and I thought that I would share with you some things that I would like to purchase. Also, I am going to Mexico in less than two weeks and I am always planning what I want to get when I am about to have a vacation, mostly because most of the clothes and cosmetics is cheaper abroad. Anyways, here is what I would like to get.

Wishlist se na blogu už dlouho neobjevil a jelikož za necelé dva týdny odlétám do Mexika, udělala jsem si seznam toho, co bych si ráda pořídila.  Oblečení i kosmetika v zahraničí vychází levněji, tak si vždycky nakoupím věci tam. Pár věcí z wishlistu už mám objednaných a na blogu se určitě brzy objeví. :)

1. Simple white knit is something I was looking for since Christmas, but when I like the shape and the size, it doesn't look very good or it's see through. Any tips?
2. I am into the plaid so much, so a plaid coat is a must have!
3. Last weeks I started thinking about getting a new Michael Kors watch. To be honest, I don't really like my silver anymore, so I will probably sell it and buy this one instead.
4. When it comes to cosmetics, I am craving for the Rihanna's dark red lipstick by Mac, new highlighter by YSL and make-up by Nars.
5. I always have cold hands, so gloves are a must-have in winter. I would like to buy some leather ones with studs on it.
6. I really like combining materials, so I thought that a zipper leather skirt might be perfect for spring.
7. Right now I am deciding between the 2.55 and Le Boy Chanel bags. 2.55 is really classy (and expensive) and the Le Boy has more modern look. I will probably make the decision in the store. What is your opionion? I would really apperciate if you could leave a comment and tell me what do you think :)
8. For spring, I simply need a pair of white Converse. These shoes will be perfect for more casual outfits and I can't wait till showing you how I wear it.
9. The last two things I would like to get are a metallic belt, which is perfect for all-black outfits and "It" by Alexa Chung.
And what is on your wishlist?

1. Už od Vánoc sháním obyčejný bílý svetr. Když už se mi líbí tvarově, tak mi nesedí nebo je průhledný. Nemáte nějaký tip?
2. Kostkovaný vzor jsem si opravdu zamilovala a do šatníku mi přibylo opravdu hned několik věcí s tímto potiskem. Chtěla bych si pořídit také kostkovaný kabát.
3. V poslední době také přemýšlím o koupi stříbrných Michael Kors hodinek. Ty moje od Marca Jacobse se mi už moc nelíbí. Pravděpodobně je prodám a místo nich si pořídím nějaké od Korse.
4. Z kosmetiky bych si chtěla pořídit tmavě červenou rtěnku z kolekce Rihanny pro Mac, korektor YSL a také make-up od Nars.
5. V zimě se neobejdu bez rukavic. Chtěla bych si pořídit nějaké kožené se studs. Hezké jsem viděla v Zaře.
6. Mám ráda kombinace materiálů. Myslím, že koženková bodycon sukně se zipem bude skvělá na jaro.
7. Ti, co mě sledují na facebooku, vědí, že se rozhoduji mezi 2.55 a Le Boy od Chanelu. 2.55 je klasika, Le Boy je naopak moderní. Pravděpodobně se rozhodnu až v obchodě. Co si myslíte Vy? Budu ráda, když mi napíšete, co si myslíte do komentářů. :)
8. Na jaro jsem si objednala bílé Converse. Podle mě jsou Conversky skvělá obuv na takové casual outfity a už se těšim až Vám je ukážu na blogu.
9. Poslední dvě věci na wishlistu jsou metalický pásek, který bude super na "all-black" outfity, a knížka "It" do Alexy Chung. Nemáte někdo?
A co máte na wishlistu Vy? :)