Finally, I got a camera! I missed taking pictures so badly and I am really happy to have it home, so that I can keep my blog going! If you ask what type I went for - it is the Nikon 5100 with 50mm lens. Today I went for black and white combo, wearing a skirt, simple top and my zebra printed jacket. I have added my Céline bag, golden jewelry and Ray Bans. I have 4 weeks till the end of my semester, so I have a lot to do in school right now. Also I got invited to a couple of events, so I hope to manage that all and also share something with you guys! Have a nice weekend!

Konečně! Dneska mi přišel nový foťák, tak jsem s ním hned vyrazila něco vyfotit. Pokud se ptáte, tak je to Nikon 5100 - nová verze mého starého 3100, s 50mm objektivem. Dneska jsem na zvolila černo-bílu kombinaci - bílý top, černou sukni a k tomu kabát se zebřím potiskem, který jsem si oprvdu oblíbila. Přidala jsem Céline, Ray Bany a zlaté doplňky. Momentálně mám ještě 4 týdny do vysvědčení, takže mám teď celkem dost testů. Pak mě čeká maturita. Jsem také pozvaná na pár módních akcí, tak doufám, že stihnu alespoň některé z nich a podělím se s Vámi o fotky (a možá i video) :)


top - H&M / skirt - American Apparel / coat - Choies / tights - H&M / boots - Vagabond / bag - Celine / jewelry - Michael Kors / sunglasses - Ray Ban