The number one trend in shoes this season? The slip on shoes! When I saw them for the very first time, I thought that they are so ugly. And here I am, half a year later, wearing my new slip on shoes with the snake print. I have found them last week and I am so crazy about them! They kinda remind me of Vans (which I have ordered a couple of weeks from Spartoo). I have worn a pair of skinny jeans, beige knit with a blouse and a cross body bag with them. I was walking a lot and this casual combination works for me the best. The weather now is really nice, so I am enjoying a lot of sun and iced lattes. Besides, I have to get another pair of slip on shoes in black. What about you and these shoes?

Jeden z hlavních trendů na jaro? Slip on shoes! Když jsem je viděla poprvé, vůbec se mi nelíbily. Teď jsem do nich zamilovaná a plánuji si pořídit také černé a leopardí. Tvarem mi trochu připomínají Vans, které jsem si před pár dny objednala ze Spartoo. Včera jsem měla chuť vyrazit v něčem víc "casual" a tak mi boty padly do noty. Nejsem sice fanouškem hadího potisku, ale na botách mě nijak neruší a přijdou mi s ním zajímavější. Přidala jsem skinny jeany, béžový svetr s vykukujícím límečkem a cross body kabelku. Užívám si, že s sebou nemusím tahat bundu a můžu zajít na iced latte nebo frozen yoghurt. Co Vy a slip on shoes? Už nějaké máte nebo Vás nechávají chladnými?


blouse - Choies / knit - American Apparel / jeans - Topshop / slip on shoes - H&M / bag - Rebecca Minkoff / jewelry - Michael Kors / sunglasses - Ray Ban