Today I feel really happy - I had my last exam, which I am totally satisfied with and it made me happier than ever in last weeks. This means that I am returning to Germany next week for the last time, which makes me happy and sad at the same time. Today I went for an all black outfit. I was worried about the whole black look, because I didn't want it to look boring. I think that if you combine more materials, an all black outfit can look really good. I paired my favourite asymmetrical skirt with a simple knit and my favourite heels right now. I have added my PS11 as clutch and a necklace.

Dnešní den byl jeden z nejlepších dní za poslední asi 2 týdny. Měla jsem poslední maturitní zkoušku, s výsledkem jsem více než spokojená a celkově jsem se dneska cítila opravdu šťastně. Příští týden jedu naposledy na intr do Německa, z čehož mám radost, ale zároveň se také cítím trochu smutně. Na sebe jsem dneska zvolila celý černý outfit. Bála jsem se, aby outfit nepůsobil nudně a jednolitě, ale myslím, že když se kombinuje více materiálů, tak outfit vypadá opravdu dobře. K asymetrické koženkové sukni jsem zvolila černý svetr a mé momentálně nejoblíbenější podpatky. Proenzu jsem si tentokrát vzala jako psaníčko a přidala jsem ještě náhrdelník a hodinky.


sweater - American Apparel / skirt - Choies / heels - Steve Madden / bag - Proenza Schouler / watch - Marc by Marc Jacobs