It's exactly ten days till my trip to London and I'm starting with planning where I would like to go, what I would like to see and (of course) where I would like to shop at. When traveling I always make a wishlist. I think it's a great way to realize what you really want and it keeps you focused on that. So, I hope my wishlist maybe inspire some of you and don't forget to tell me what is on your autumn wishlist!

Přesně za deset dní odlétám do Londýna a pomalu začínám plánovat co bych tam chtěla vidět, kam zajít na kávu a (samozřejmě) kam jít nakupovat. Vždycky když se chystám někam jet nakupovat, udělám si wishlist. Přijde mi to jako skvělý způsob uvědomit si, co vlastně chci/potřebuji. Tak doufám, že třeba někoho wishlist inspiruje a nezapomeňte napsat, co máte Vy na svém wishlistu.

- Sweaters: I fell in love with roll necks! I really need some big, oversized!
- Jeans: I would like to buy an "updated" version of the black skinny jeans - maybe some ripped one or with zippers.
- Jackets & Coats: I realized that there is missing a grey coat in my closet. I like this one from Topshop. I think it will be perfect with all black outfits and my Rocco bag! I would like to buy also a bomber jacket and some super-comfy parka!
- Bags: Because I have sold many items from my closet, I am thinking about getting another designer bag. I can't decide between Givenchy's Antigona and Gavriel Mansur's Bucket bag. What do you think? Which one would suit me better?
- Shoes: When talking about autumn and shoes, ankle boots come to my mind. I am literally obsessed with the cut out ones by Jeffrey Campbell. I hope I'll find them in London. I also need a pair of booties in brown.
- Accessories: I would like to invest into scarves. I was thinking about getting Acne ones, maybe in burgundy and black. Another thing is Celine Baby Audrey sunglasses. I wanted to buy them in Berlin, however they were out of stock. I pray to find the at the local Celine store and that they'll fit. I also need some autumn hat and some jewelry, such as a peal necklace!
- Cosmetics: I got the chance to try the Benefit eyeliner. It's so much better than mine (by MAC). This one is so easy to apply and it lasts the whole day (and night)!

- Svetry: Zamilovala jsem si roláky! Chtěla bych si pořídit nějaké velké, "oversized". 
- Džíny: Klasické černé skinny džíny nosím skoro pořád. Proto bych chtěla nějaké "updatované" - přemýšlím nad Leigh s roztrhanými koleny nebo se zipy u kapes.
- Bundy a kabáty: Šedý kabát je věc, kterou ve svém šatníku postrádám. Myslím, že bude super k all black outfitům a k mojí Rocco bag. Kromě kabátu bych si ráda pořídila i khaki parku a bomber jacket.
- Kabelky: Jelikož jsem prodala oblečení víc než jsem předpokládala, přemýšlím nad koupí nové kabelky. Antigona od Givenchy je kabelka, po které toužím už asi rok. Teď se mi také líbí Bucket bag od Gavriel Mansur. Která myslíte, že se ke mně hodí víc?
- Boty: Ráda bych rozšířila svojí sbírku kotníkových kozaček. Už od poslední vávštěvy USA lituji, že jsem si nekoupila tyhle "cut out" kozačky od Jeffreyho Campbella. Doufám, že je alespoň budou mít v Londýně. Také bych chtěla nějaké hnědé kozačky na podpatku.
- Doplňky: Miluju šály a proto bych si chtěla investovat do nějaké kvalitní. Celkem se mi líbí tahle vínová od Acne. Další věc, kteoru mám na seznamu, jsou Celine Baby Audrey. Sháněla jsem je už v Berlíně, ale tam byly vyprodané. Doufám, že je alespoň v Londýně mít budou. Chtěla bych si přivézst také klobouk a nějaké doplňky - třeba perlový náhrdelník.
- Kosmetika: U Aničky jsem vyzkoušela tyhle linky od Benefitu a vyhovují mi mnohem víc než ty, co mám (od MAC).  Nejsou úplně tekuté, takže neslepují řasy, snadno se aplikují a vydrží celý den (a noc).