I love all clothes and shoes, but if I should name one thing that really stands out in my closet, it's bags. I don't need to say that I have a quite big collection at home, however only a few of my bags are really iconic. Givenchy's Antigona is one of them. I am really happy to have it in my closet, I wanted the bag for so long and I am looking forwards showing it to you in an outfit post!

Mám ráda oblečení, boty i doplňky, ale pokud bych měla říct jednu věc, kterou opravdu miluji, byly by to kabelky. Asi ani nemusím říkat, že doma už mám poměrně velkou sbírku - ale jenom pár z ní je opravdu ikonických. A Antigona od Givenchy, která mi přišla teď nedávno, je jednou z nich. Mám z ní velkou radost a už se těším až Vám ji ukážu v outfitu.


Antigona by Givenchy

When ordering the bag, I was in the doubt, that I won't like the shape or colour, but I have to say - the bag is really beautiful. I like the "box" shape, the bag is big enough and the quality is really good. If you are thinking about purchasing Antigona - go for it! You won't regret.

Když jsem si kabelku objednávala, bála jsem se, že se mi nebude líbit její barva nebo tvar. Musím ale říct, že jsem si ji hned zamilovala - a to tak, že přemýšlím o další v černé. Antigona mi vyhovuje jak "pevným" tvarem a velikostí, tak i kvalitou. Pokud přemýšlíte, že si jí objednáte - určitě tak udělejte, jsem si jistá, že si ji zamilujete stejně jako já!


I got the bag at Bruna Rosso, which is an Italian eshop with luxury goods. The good news is that you don't have to pay any extra taxes or duties since you're ordering within European Union. If you are a bag lover (just like me), definitely check them out, pick the item you love and get 20% off your first order! The only thing you'll have to do is to register on Bruna Rosso's newsletter (here) and use the discount code FASHIONINMYSOUL.

Kabelka mi přišla z italského eshopu Bruna Rosso. Kromě kabelek tam najdete i designérské oblečení, boty a doplňky. Nemusíte se bát, že budete musit doplácet clo nebo dph, jedná se totiž o nákup v Evropské Unii. Pokud si plánujete nějakou věc pořídit, na svoji první objednávku můžete dostat 20% slevu. Stačí se přihlásit k odběru newsletter (tady) a při objednávání použít kód FASHIONINMYSOUL.

special thanks to Bruno Rossa