Welcome to my home! One of the most requested posts (probably ever) was about my flat, so I hope you will like my place. My flat is still not complete,  however I wanted to share with you some snapshots of what's furnished. My flat is mostly in light colours with minimal decorations, just like I wanted. My hallway and my bath aren't still complete and I would love to purchase some decorations for my kitchen as well, that's why I decided to make another "home" post later when it's all complete - and also make a video!

Vítám Vás u mě doma, tak doufám, že se Vám "tady" bude líbit! (Pravděpodobně) jeden z nejžádanějších článků byl o mém bytě. Není ještě kompletně zařízený, ale chtěla jsem Vám ukázat alespoň to, co už je hotové. Stále mi ještě chybí pár věcí v koupelně, předsíň ještě není dodělaná a také bych si chtěla pořídit pár doplňků do kuchyně, proto se můžete těšit na další část i se slibovaným videem! 


My flat has two rooms - a living room together with kitchen and a bedroom with my closet, plus a hallway and bath. This is what my "living room" looks like, but you could have already seen it in this post.

Byt má čtyři místnosti - obývací pokoj společně s kuchyní, ložnici, kde mám také svojí šatnu, předsíň a koupelnu. Tohle je "obývací část", ale tu už znáte z tohohle článku.


One one side of the second room there is a big bed, a lot of pillows and a lot of accessories on my table. 

Jednu část ložnice zabírá velká postel a komoda s doplňky.


On the other side of the room I have my closet - a big opened wardrobe with a place for hangers and a lot drawers for sweaters, shirts and jeans. I have also a special section for my jewelry to keep it organized. On the wall there is a big mirror and on the other side three shelves, where I storage my bags!

Na druhé straně pokoje mám velkou skříň s tyčí, kam si věším košile, šaty a kabáty a také s několika šuplíky na trička, svetry, kalhoty a sukně. Na stěně mi visí velké zrcadlo a naproti němu mám přidělané 3 poličky, kde skladuji svoje kabelky.


Now back to the previous room, this is my working place! A shelf for shoes and my new UGGs, which I got at the German eshop Mondelli. They sell a lot amazing clothes and shoes, definitely check them out! Underneath I have some polaroid shots from Memorieslab and big table, where I work and study.

Zpátky do "obývacího" pokoje, kde mám i svojí pracovnu. Na poličce nad stolem mám pár bot (které jsou buď letní nebo nové = nešpinavé). Vyfotila jsem Vám moje nové UGG, které jsem objednávala z eshopu  Mondelli. Mají skvělé nejen boty, ale i oblečení - mohu jen doporučit! Pod poličkou mám vytišněných několik polaroidů. Ty jsem si objednala ze stránek Memorieslab


Last part I am going to show you is my kitchen and my "bar", where I am mostly having breakfast. I wanted something simple and white - and this is exactly how I imaged my flat would look like. So what do you think of my new home?

Poslední část, kterou Vám (dneska) ukážu, je kuchyně a barový pult, na kterém většinou snídám. Už od začátku jsem věděla, jak si byt chci zařídit a musím říct, že je přesně podle mých představ. Tak jak se Vám líbí?