Today I would like to show you my new vintage Louis Vuitton bag. It's the Speedy 30 in Monogram and I got it at bazaar called Luxury Bags, specialized in selling luxurious pieces, buying vintage products and renting bags. This is my very first vintage bag, so this article might be useful for those of you, who are thinking about buying a vintage bag.

Dneska bych Vám chtěla představit svojí novou kabelku, kterou jsem si minulý týden vyzvedla v Praze. Jedná se o vintage Speedy 30 od Louis Vuitton. Pořídila jsem jí v bazaru Luxury Bags, který se specializuje na prodej luxusního zboží, také nabízí možnost odkoupení Vašeho kousku nebo zapůjčení kabelky. Tohle je moje úplně první vintage kabelka, proto tenhle článek může posloužit Vám, co po nějaké vintage kabelce také koukají. 


Why vintage? I think that vintage is a great way to buy your dream bag for less money. Mostly the bags are in very good condition, that's stated on the website. Talking about Luxury Bags, you can take a closer look at the bag yourself in their store in Prague or buy it online and have a right to return the item within 14 days. I, myself, was considering selling bags, which I don't wear, in a bazaar like this.

Proč vintage? Myslím, že vintage je skvělý způsob, jak sehnat vysněnonou kabelkou za část původní ceny. Většinou jsou kabelky ve skvělém stavu a konkrétně v Luxury Bags si kabelku můžete osobně prohlédnout v kamenném obchodě a pokud nebute spokojení, máte možnost věc do 14 dnů vrátit (bez udání důvodu). Sama jsem přemýšlela, že bych prodala kabelky, které už nenosím, v nějakém vintage bazaru. 


Luxury Bags is a Czech bazaar located in the centre of Prague and it's the biggest seller of this kind in Czech Republic. They aren't specialized in selling bags only, you can also purchase there clothing, shoes or accessories (such as sunglasses, scarves, belts, etc.) They offer a lot of brands - Louis Vuitton, Chanel, Hermés, Gucci, Prada and a lot of others. What I find really good is that you can order the products online, however you can also pick and buy personally in their store.

Luxury Bags je český bazar, který se najdete v Týnské uličce v centru Prahy. Jedná se o největší bazr s luxusním zbožím u nás, kromě kabelek si u Luxury Bags můžete pořídit i oblečení, boty a nejrůznější doplňky (šátky, brýle, šperky, apod.). Samozřejmě mají v nabídce i jiné značky než jenom Louis Vuitton - například Pradu, Chanel, Hermés nebo Gucci. Přijde mi super, že si zboží můžete objednat online, ale i zaplatit a vyzvednout přímo v obchodě.


I am really happy that I got the Speedy bag and I am so looking forwards to styling it and showing it to you in my outfits. What do you think about vintage stores like this? Have you got any experiences?

Ze Speedy mám obrovskou radost a už se moc těším až Vám jí ukážu v nějakém outfitu. Co si o vintage kabelkách myslíte Vy? Máte s vintage nakupováním nějaké zkušenosti?