DSC_1075

Today I would like to show you my new bag that arrived a couple of days ago. This is my first Chloe bag and I am so in love with it! I was looking for a smaller cross-body purse with golden details and I think that this bag is simply the perfect one!

Dnešní článek bych chtěla věnovat nové kabelce, která mi přišla minulý týden. Je to moje úplně první kabelka od Chloe a musím říct, že už teď jsem si značku Chloe zamilovala!  Už delší dobu jsem koukala po nějaké menší kabelce se zlatými detaily a tahle mi přišla perfektní.

DSC_1029

 I got the bag at eshop Monnier Freres. It was my first experience with this eshop and I have to say that I was more than satisfied! The bag came in a box that was packed really nicely. I made the order on Friday and on Monday the courier was knocking on door with the package. Also Monnier Freres is a French eshop, which means that you don't have to worry about paying any duties or taxes. They sell more brands, for example Alexander Wang, Proenza Schouler, 3.1 Phillip Lim, Stella McCartney and more!

Kabelka mi přišla z eshopu . Na tomhle eshopu jsem nakupovala poprvé a musím říct, že jsem byla mile překvapená. Kabelka přišla krásně zabalená a v krabici jsem měla ještě kupony na slevu na další nákup. Obejdnávku jsem potvrdila v pátek a v pondělí jsem už kabelku měla doma, což mě příjemně překvapilo. Monnier Freres je francouzský eshop, takže se nemusíte bát, že budete muset platit daň nebo clo. Kromě Chloe prodávají spoustu jiných značek, například Alexandra Wanga, Proenzu Schouler, Stellu McCrtney nebo 3.1 Phillipa Lima!

DSC_1095


The bag itself is really amazing. The leather looks really high-quality and it has a lot of details that make the bag unique. It's not a big bag, however I think it will be perfect when I go out in the city and don't need much with me or for some events.

Kabelka se mi moc líbí  už se nemůžu dočkat až Vám jí ukážu v outfitu. Kůže vypadá kvalitně (třeba ve srovnáním s Chanelem vypadá mnohem kvalitněji) a díky spoustě detailů je kabelka zajímavá. Není sice moc velká, ale "jen tak" do města nebo na nějaký event bude skvělá. 

DSC_1079

So how do you like my new bag?

Tak jak se Vám líbí?

DSC_1071


Special thanks to Monnier Freres