DSC_0581

In today's post I would like to show you what arrived last week. It's something classy, timeless and simply perfect. I am so so happy to have this piece in my closet. So what it is?

Dnešní článek bych chtěla věnovat nové kabelce, která mi přišla minulý týden. Zvolila jsem něco klasického a nadčasového. Během těch pár dní jsem se do kabelky stihla už zamilovat a určitě to bude věc, kterou budu mít v šatníku několik let. Takže o jaké kabelce je přesně řeč?


Prada Saffiano Cuir Double Bag in black

I was looking for a new everyday bag and the Saffiano Cuir Double Bag by Prada seemed like the perfect choice! I have my Celine Mini Lugagge for a five years now and I wore almost everyday. That's why the condition of the bag isn't the best and I thought that this would be the perfect time to get a new handbag. I think that Prada is a very good choice and I cannot wait to wear it!

Svojí Celine Mini Lugagge mám teď už přes pět let a už je to na ní znát - nosila jsem jí opravdu často, skoro každý den. Teď mi přišla vhodná doba na to si pořídit nějakou novou kabelku na každodenní nošení. Po kabelce Prada jsem koukala už delší dobu a konkrétně Saffino Cuir Double bag mi přišla jako perfektní volba!


I ordered the bag from Bruna Rosso, which is an italian e-shop (they have also a regular store in Italy). Since they're based in European Union, you don't have to pay any extra taxes or duties, which is one of the reasons why I recommend them. The bag arrived within two days, which is another reason I like them! Also you can 20% off your order when using the code "fashioninmysoul"! So, if you are about to buy a new designer piece, definitely check them out!

Kabelka mi přišla z italského eshopu Bruna Rosso (který má v Itálii i kamenný obchod). Jedná se o nákup v Evropské Unii, takže se nemusíte bát, že budete muset platit daň nebo jiné poplatky. Doručení jim trvalo dva dny a obecně bych tento eshop mohla jen doporučit. Hlavně mi přijde super, že můžete dostat 20% slevu z nákupu pokud použijete kód "fashioninmysoul" na konci objednávky. Takže pokud plánujete si kupovat nějaký designérský kousek, určitě se na Bruna Rosso podívejte.The bag is big enough to fit there all "everyday stuff" I need - my laptop, camera, books for school, wallet and my phones. The bag comes with a shoulder strap, which is one that I was really missing on my Celine bag. Also the Saffiano leather is really good choice if you are planning to wear the bag a lot - there will be less scratches and you won't have to be that careful about the bag. Yesterday I wore the bag for the very first time and I believe that I will have this piece another years in my closet and will wear it a lot.

Do kabelky se vejde poměrně dost věcí, takže je skvělá na každodenní nošení - notebook, foťák, sešity (A4) do školy, klíče, peněženka, mobil... Hlavně mi vyhovuje tím, že má i popruh přes rameno, ten jsem u svojí  Celine celkem postrádala. Kabelka není v klasické kůži, ale v Saffiano, takže nebude tak náchylná na poškrábání. Včera jí poprvé měla na sobě a už teď můžu říct, že jí v šatníku budu mít ještě dlouho. Brzy se můžete těšit na outfit :)

special thanks to Bruna Rosso