Vienna1

Last three days we - me and my very close friend, spent in Vienna. We went there to discover the city. It was my third visit, but the city changed a lot, so I am happy that I got the chance to get to the capital of Austria again. Where did we stay at? What did we do? That and more you'll see when you continue reading!

Víkend jsme s kamarádkou strávily ve Vídni a dneska bych Vám chtěla ukázat nějaké fotky, které jsem tam během těch třech dní stihla nafotit. Kde jsme bydlely? Co jsme dělaly? To se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení!

Vienna6
Vienna2 Vienna10

We stayed at the amazing Harmonie Hotel, which is a four star boutique hotel located in the centre of Vienna - in the 9th district of Vienna to be concrete. The hotel offers 66 rooms with free wifi and there is also a restaurant and bar in the building. Harmonie has a very nice interior - modern, yet with a touch of Viennese classic. What I really liked was the idea behind the whole concept. They got inspired by the music and ballet - there were paintings all over the hotel, on which the dancers danced and you could see their footprints. The hotel was renovated and reopened in 2013, so everything is new. The rooms were very big and comfortable, the staff was really friendly and we got the chance to taste their food at breakfast, which was really delicious. They also have some seats outside, so we took our breakfast there. 

Bydlely jsme ve čtyřhvězdičkovém Hotelu Harmonie, který se nachází prakticky v centru Vídně, konkrétně v 9.čtvrti. Hotel má celkem 66 pokojů, ve kterých je zdarma wifi, a také je v hotelu restaurace i bar. Jedná se o "boutique" hotel, takže jei skvěle zařízený. Hotel byl před 2 lety renovovaný, takže je všechno prakticky nové. Je zařízen moderně s nádechem vídeňské klasiky. Co se mi opravdu líbilo, byl nápad za celý konceptem. Celý hotel je inspirovaný hudbou a baletem, najdete tu několik obrazů, po kterých tancovaly baletky a i název je inspirovaný hudbou. Pokoje jsme měly opravdu velké, personál byl příjemný a jejich snídaně vynikající. Měli už i připravené stoly venku, což bylo také super. Celkově můžu hotel jenom doporučit! 

Vienna22 Vienna4 Vienna25 Vienna3 Vienna27

new agenda and case from Luxury Bags

Vienna15 Vienna14 Vienna26 Vienna8 Vienna13 Vienna29

We arrived on Friday around 10 am, so the first thing we did, was grabbing a big coffee. Then we checked-in at our hotel and went straight to the Parndorf outlet centre. We came back to the city just in time for dinner, so we decided to grab some salad at Vapiano!

Do Vídně jsme přijely v pátek dopoledne, takže naším prvním bodem na seznamu byla (pozdní) snídaně. Hned po ní jsme se jely ubytovat do hotelu a odpoledne vyrazily do outletu Parndorf. Večer jsme ještě zašly do Vapiana.

Vienna21 Vienna29) Vienna28 Vienna21 Vienna35 Vienna24 Vienna18

We started Saturday with a big breakfast at our hotel and then went to Stephan's Dom and Kärtnertstraße, where we checked some stores. Our next stop was Kohlmarkt and Tuchlauben. In the afternoon we grabbed some Frozen Yogurt and then went to Mariahilferstraße. In the evening we got back to the Oper and went to I love Fashion TV Cafe for dinner and then sat on a terrace in Sky Bar Cafe Restaurant in Steffl and just enjoyed the nice view and weather.

Sobotu jsme začaly velkou snídaní. Hned po ní jsme jely ke Stephans Domu a na Kärtnerstraße. Z ní jsme došly až na Kohlmarkt a odpoledne pak ještě jely na Mariahilferstraße. Večer jsme se vrátily k opeře a večeřely v I love Fashion TV Cafe. Pak jsme si ještě sedly na drink do Sky Bar Cafe Restaurant v obchodním domě Steffl a užívaly si hezkého počasí.

Vienna20 Vienna12 VO VO3 Vienna36 Vienna32 Vienna34 Vienna23 Vienna17

On Sunday we got up early. First took a walk in the neighbourhood and saw the Austrian Parliament, Burggarten, many museums and beautiful buildings, then we grabbed brunch and in the afternoon we went back home. Vienna is a really beautiful city and I hope to come back very very soon!

Dneska jsme vstávaly brzo, abychom ještě něco stihly. Prošly jsme se po naší čtvrti a došly až k parlamentu, muzeím a Burggarten. Kolem dvanácté jsme pak dorazily do Hiltonu, kde jsme měly snad ten nejlepší brunch. Na večer už vyrážíme domů, ale jsem moc ráda, že jsem se po roce do Vídně zase podívala. Musím říct, že teď se mi líbí snad ještě víc než před rokem a doufám, že se sem zase brzy podívám! Také bych Vám moc chtěla poděkovat za všechny tipy na Instagramu, blogu a Facebooku. Chtěli byste článek o mých tipech do Vídně?

Special thanks to Hotel Harmonie