Dior lipstick / Keepall bag via Luxurybags / Topshop shirt / Topshop pants / Steve Madden heels / Iphone 6 / KLM ticket 

I haven't talked about my wishes or dreams for a long time, so I thought that I would share some of these with you. The summer comes slowly to the end and I cannot wait till the autumn. Not only is this my favourite fashion season, but I have also a lot of planned. Where? You'll find out if you continue reading!

Poměrně dlouho jsem neměla žádný jiný post než outfity. Samotné mi to už přijde monotónní, beze změny - proto bych Vám dneska chtěla ukázat svůj wishlist a i říct, kam se chystám a na co se těším. O tom všem se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení. Také jsem přemýšlela o konceptu blogu. Přemýšlela jsem, že bych začala dělat i menší články "ze života" - new in články, různé tipy na oblečení a třeba občas i fotky z restaurací a kaváren - jednoduše řečeno takový "severský styl". Budu ráda, když mi do komentářůn napíšete, jestli by Vás to zajímalo. A teď už o tom, kam se chystám a co si plánuji koupit...

I have a lot of travels planned, but the one I am looking forwards a lot, is Dubai in November. I have been to the city twice and I am looking forwards to visit the Arabian metropole again. I think that Dubai is the perfect getaway - it is only four hours away from Czech Republic/Germany, the city offers beautiful beaches and also a lot of shopping opportunities, which is for me, a fashion addict, something I am really interested in. If you get bored with all the sun and beaches, you can go skying or visit some of the fancy restaurants such as Laduree or Vogue Cafe. There is simply everything (all over the top) in Dubai and I am looking forwards to seeing it again. 
I have booked my trip yesterday via KLM Dream Deals. Sometimes it is very hard to find an airplane ticket for a reasonable price, so if you are looking for one, definitely check the Dream Deals, which you can take advantage from 26/08/2015 till 09/09/2015. These are available from all over the world.

I have flown with this Dutch airline for the very first time in May and it was one of the best services I ever got on a board. The personal was nice and helpful (you don't always get that), they have 24/7 service on social media, amazing benefit programmes, 24 hours to cancel and what I liked especially - you can order "special" in-flight menu - how fancy is getting sushi in the sky?

Momentálně mám naplánováno hned několik cest. Příští týden letím pryč, pak mě čeká Fashion Week a v listopadu se chystám do Dubaje. Tam jsem byla už dvakrát a celkem se těším až se tam znovu podívám. Přijde mi super, že let do Dubaje trvá jenom 4 hodin, i v zimě je počasí na koupání se v moři a je tam i široká nabídka, co se nákupů a restaurací týče. A pokud Vás tohle už bude nudit, můžete si jít třeba zalyžovat. 

Letenky jsem bookovala včera přes KLM Dream Deals. Jedná se o speciální nabádku letenek mezi 26.srpnem a 9.zářím - takže pokud někam plánujete letět, určitě se na nabídku podívejte. S KLM jsem letěla poprvné teď na Arubu (v květnu) a se servisem jsem byla víc než spokojená (za ztrátu zavazadla nemůže KLM, ale Insel Air). Personál byl příjemný a nápomocný, navíc mají kontaktní linku, která funguje 24/7, výhodné benefiční programy a na palubu se dá dokoupit i speciální jídlo - sushi v destitisíci metrech jen tak nedostanete.

And what is on my wishlist you can see here. The main goal now is to get a new Iphone, Chanel bag and some clothes and cosmetics on my vacation. I am also expecting a new bag and boots to arrive, so I am going to show you these later!

To, co bych si chtěla koupit, můžete vidět na kolážích. Momentálně plánuji hlavně koupi nového Iphonu, Chanelky a oblečení a kosmetiku na dovolené, kde to vyjde levněji než u nás. Také by mi tento týden měla dorazit zásilka s novou kabelkou a kozačkami, tak se těším až Vám je ukážu!Topshop pants / Topshop top / Dior cosmetics / Saint Laurent bag / Givenchy boots / Olympus PEN E-7