I took really a lot of pictures when visiting Berlin, so I decided to make two posts with the pictures from there. You've already seen the part one, so today I would like to show you the second part of my photos from our little trip. Hope you'll enjoy!

V Berlíně jsem toho nafotila poměrně dost, proto jsem články rozdělila na dvě části a dneska bych Vám chtěla ukázat právě druhou část fotek z něho. Tak doufám, že se Vám fotky budou líbit!We got the chance to stay at the 5 star Sofitel Kurfürstendamm, located in the heart of Berlin. The hotel is furnished in elegant, french style, yet with a modern touch. We stayed at the 9th floor and had a really breathtaking view. We also tried the bar in the lobby. The stuff was really friendly and even made us drinks that weren't on the menu. The breakfast next morning was really delicious, so all in all I can only recommend Sofitel, it was one of the best hotels I ever stayed at!

Druhou noc jsme byly ubytované v pětihvězdičkovém hotelu Sofitel Kurfürstendamm. Ten je přímo  na Kurfürstendammu, tedy přímo v centru. Pokoj jsme měly v deváteém patře a z něho výhled na Berlín. V ceně jsme měly i snídni, která byla božská a už jenom kvůli ní bych se tam hned vraátila (makronky k snídani!). Také jsme měly možnost otestovat lobby bar. Personál byl velice ochotný a dokonce nám namixoval i to, co neměli v nabádce. Pro mě byl Sofitel jeden z nejlepších hotelů, ve kterém jsem kdy v Berlíně bydlela. Kdybych mohla, dala bych mu šest z pěti hvězdiček.