DSC_1918

Today is our third day in Dubai, but actually it feels like we just got here. The flight doesn't take long, but we arrived very early in the morning, didn't sleep much and also there is the time difference, which keeps me awake. I feel really tired because of that, but so happy that I got the chance to see Dubai again. The first day we spent at the Mall of Emirates and yesterday at the Palm. Here are some snapshots I took during our stay here and also tell you something more about our experience at the Atlantis and its Aqauaventure!

Dneska je sice už náš třetí den v Dubaji, ale mám pocit, jakoby to bylo včera, co jsme přilétly. Let netrvá dlouho (5.5 hodiny) a není ani velký časový rozdíl (3 hodiny), ale přiletěly jsme nad ránem, takže jsme moc nespaly a měly tady poměrně nabitý program. První den jsme strávily v Mall of Emirates. Měla jsem poslední antibiotika, takže jsem nemohla na sluníčko, proto jsme se rozhodly vyrazit na nákupy. Včera jsme celý den strávily na umělém ostrově the Palm. Tady je pár fotek, které jsem zatím stihla nafotit a také něco tom, jak jsme byly v hotelu Atlantis, v jeho Aqauaventure a na netradiční večeři!

DSC_1858
DSC_0348 DSC_0312

Yesterday we spent the day at 5 star Hotel Atlantis, which is one of the most famous hotels in Dubai. The hotel offers 1539 rooms, 19 restaurants and bar and even has its own waterpark and shopping area. The hotel is located at the very end of the "Palm", so the view from there is really incredible! The hotel is famous for its underwater experience (aquariums in the hotel), luxurious style and also the Aquaventure, which is the number one waterpark in Middle East and Europe! We had a chance to spend  a couple of hours there. The park offers many attractions. including many toboggans, swimming with dolphins or sea lions, many restaurants, pools and even its own beach. What I found really amazing is that they have a "see-though" toboggan under water, so you can enjoy full view of the fishes, sharks and rays.

Hotel Atlantis je jeden z nejznámějších v Dubaji. Leží na konci umělého palmového ostova The Palm a stal se jedním ze symbolů Dubaje. Tento 5-i hvězdičkový hotel nabízí 1539 pokojů, 19 restaurací a barů a dokonce má i svůj vlastní akvapark Aquaventure, ve kterém jsme včera také byly. Park je hodnocený jako nejlepší akvapark v Evropě a Středním Východě. Nabízí nespočet atrakcí (jako je například plavání s delfíny nebo lachtany), tobogánů, bazénů, restaurací a dokonce i vlastní pláž. Mně nejvíc super přišel průhledný tobogán, ve kterém tak vidíte všechny ryby, žraloky a rejnoky doslova na dotek.

DSC_0414 DSC_0384 DSC_0459

In the evening we had a dinner at Ossiano, which is one of the 19 restaurants and bars in the hotel. This one is special, because it is located underwater, so you can eat and enjoy the view on the aquarium. The restaurant specializes on seafood, my favourite. As started I went for a lobster, main course I chose black prawns and ended with a raspberry/basil cake. After dinner we also grabbed a drink at the bar - I went for Daiquiri and the second one is Kiwi Margarita. The restaurant won the "Best Seafood Restaurant" Award in years 2013 - 2015 and was also awards as "The Best Restaurant" in Middle East in 2013 and 2014. The whole dinner was an incredible experience and the food was one of the most delicious meals I've ever eaten, so I can confirm, that they deserve the Awards they're getting.

Večer jsme pak měly ještě zarezervovaný stůl v Ossiano, což je jedna z nejznámějších hotelových restaurací. Speciální je v tom, že leží "pod vodou", takže si při večeři můžete vychutnat pohled na akvárium. Ossiano se specializuje především na "seafood" speciality. Jako předkrm jsem měla humra, k hlavnímu jídlu tygří krevety a jako dezert malinovo-bazalkový dort. Po večeři jsme si ještě daly drink - jahodové daiquiri a kiwi margaritu. Celý večer byl opravdovým zážitkem. Restaurace je oceněná jako "Best Seafood Restaurant" v letech 2013 až 2015 a "Best Restaurant" na Středním Východě v letech 2013 a 2014.

DSC_0465
PB050049 DSC_0402
DSC_1932

The hotels also has its own shopping area The Avenues, where you can find a lot of bars, restaurants, cafes (Starbucks including) and also many stores (Tiffany's & Co., Chopard, Omega, Lacoste, Porsche Design, etc.). Well, and I brought a little blue-box something from there with me!

Před večeří jsme se ještě zastavily v The Avenues, malé nakupovací aree v hotelu, kde kromě obcjodů jako je Tiffanys & Co., Chopard, Lacoste nebo třeba Omega, najdete i spoustu barů, restaurací a kaváren. No a já si něco odnesla z Tifanny's...

DSC_0306 DSC_0391 DSC_1924

Special thanks to Atlantis