DSC_0220

Something very wanted, something very sold out and something very Chanely. That is how I would describe my very last designer purchase. This is something I was looking for a year and I feel really happy and lucky that I found this number one item on my wishlist right here, in Dubai. Many of you guessed right (well, you know me). So here is the inside of the Chanel bag.

Něco chanelového, něco, co jsem chtěla a hledala něco málo přes rok a něco téměř nemožného sehnat. Tak bych popsala věc, která se ukrývá v nákupní tašce. Plno z Vás už uhádlo, co se vevnitř skrývá, ale pokud se chcete ujistit, že jste tipovali dobře, tak pokračujte ve čtení!

DSC_0237 DSC_0287

And the inside is the Chanel espadrilles! I really love the style of the shoe. To be perfectly honest the black/blue combo wouldn't be my first choice. When I entered the shop I actually wasn't expecting the store to have any espadrilles. Or at least any in my sitze. The man working at the Chanel shoe store in the Level Shoe District of Dubai Mall told me, that THIS is actually the last pair in 38 and 39 (I have size 39) in leather. The funny (or sad?) thing is that he also told me that they actually were restocked the day I was there and 80% of the shoes were gone. How crazy is that? So with that in mind, I didn't wait a minute, and bought the shoes I was dreaming of the past months.

A jsou to... Chanel espadrilky! Musím přiznat, že kdybych na výběr, navy/černá kombinace by nebyla moje volba číslo jedna. Když jsem se do Chanelu v Level Shoe District v Dubai Mallu šla zeptat, jestli je náhodou nemají, čekala jsem odpověď, kterou jsem dostávala pořád dokola "Musíte si počkat až nám znovu přijdou". Tentokrát jsem ale měla štěstí a ulovila tak poslední pár v 38 a 39.  Měla jsem štěstí. Boty jim zrovna přišly v den, kdy jsem tam byla a 80% z nich bylo už vyprodaných. Věděla jsem, že tohle je jediný pár, který si v blízké budoucnosti budu moct pořídit, takže jsem neváhala ani minutu.

DSC_0228 DSC_0302

 Chanel espadrilles in leather in navy/black

DSC_0223 DSC_0275

The price here in UAE wasn't actually good at all. Event hough you don't have to pay tax, the price is still better in Europe. However I knew I have no chance to get these, because you have to go at Chanel's the morning they get restocked, otherwise there is nothing left. So knowing that, I actually didn't care that much paying more, because I knew that this is something worth paying a little more. So how do you like my new shoes?

Cena tady v UAE nebyla vůbec výhodná. Sice se tady nakupuje bez daně, ale i tak boty vyšly o 2 tisíce dráž než v Evropě. Věděla jsem ale, že nemám šanci si je pořídit v Evropě, takže mi nevadilo, že jsem si připlatila. Boty se mi opravdu líbí, mám z nich radost a hlavně je to něco, po čem jsem toužila poslední rok. Tak jak se Vám líbí?