Desktop9

Christmas is slowly coming and I am pretty sure that many of you are starting looking for Christmas present. Me, myself, started a couple of days ago and I always struggle when buying presents for my closest ones. What should I buy? Will they like it? With all of this on my mind, I decided to give you some tips what you can get your family/friends underneath the Christmas tree, so I hope you'll find this useful and inspirational!
PS: All direct links below the collages, just click on the brand of the item!

Vánoce jsou pomalu za dvěřmi a jsem jistá, že spousta z Vás začíná s nákupem dárků. Já jsem začala už minulý týden a jako obvykle netuším, co komu dát pod stromeček (hlavně té panské části). Proto jsem si udělala takový list s možnostmi, co bych komu mohla dát a přesně o něj bych se tu s Vámi dneska chtěla podělit, jako malou inspiraci, tak doufám, že třeba někomu z Vás pomůže.
PS: Všechny přímé linky jsou pod kolážemi, stačí kliknout na značku a budete odkázani na stránku!

FOR HER Desktop8

sweater - Topshop / headphones - Happy Plugs / agenda - Louis Vuitton via Luxury Bags / earrings - Tiffany and CO. / candle - Dyptique / scarf - Rag & Bone / bag - Rebecca Minkoff / bracelet - Michael Kors / perfume - Chloé / bra - Agent Provocatuer

In my opinion, picking gifts for girls and women is easier than for our beloved second halfs. Why? Because I feel like there is so much more to choose from. So, what are some gifts ideas for her?

sweaters & scarves : Because t's winter, so everyone needs to stay warm!
cosmetics, candles & perfumes : Because we all know that we girls always need some of those.
jewerly : Because diamonds are girl's best friends, right?
lingerie, pyjamas & slippers : Because it's comfy and looks good.
books : Because we want to stay up at home the whole winter, cozed-up in a blanket and just watch movies and read books.
- bags : Because every woman has a "dream" one.

! tip: Is your budget low this year, but still want to get your close ones the brands they love? Try vintage eshops like Luxurybags or Luxussachen! They have really good deals, usually the items aren't used very much and they still have the original boxes!

Myslím, že vybírat dárky pro ženy je obecně snažší než pro naše lepší polovičky. Už jenom proto, že výběr pro dámy je mnohem větší než pro pány. Pokud ale i tak nevíte, co koupit své milované, nejlepší kamarádce nebo třeba mamince, tady je pár tipů.

svetry & šály : Protože s Vánoci přichází zima a teplým svetrem/teplou šálou nepohrdne žádná z nás.
kosmetika, svíčky & voňavky : Protože kosmetika, svíčky a voňavky se vždycky hodí.
šperky : Protože "Diamonds are girl's best friends"
spodní prádlo, pyžama & bačkory : Protože jsou pohodlné a hezky vypadají.
knížky : Protože až bude zima a nám se nebude chtít z postele, nebudeme mít co dělat.
- kabelky : Protože každá žena má tu vysněnou, po které touží.

! tip : Máte letos trochu nižší budget, ale i tak byste chtěli darovat svým blízkých jejich oblíbené značky? Zkuste se podívat na vintage eshopy! Moje oblíbené jsou Luxurybags a Luxussachen. Dají se tam najít (téměř) nové za super ceny, většinou i s originálním boxem.

Desktop9

pyjamas - Oliva von Halle / nail polish - Essie / books - How to Be Parisian / rings - Pandora / bag - Gucci / mug - Kate Spade / watch - Marc Jacobs / slippers - Victoria's Secret / brush set - Sephora

FOR HIM
Naposledy aktualizované
sweater - John Smedley / airplane ticket - Air France / ipad case - Mulberry / card - iTunes / belt - Hermes via Luxussachen / external battery - Coolpad / sneakers - Common Projects / traveling bag - Louis Vuitton via Luxussachen 

- sweaters & scarves : Because our beloved halfs need to stay warm as well.
- technology and cases for that : Because all men love it and if they already have it, they want to keep it nice, so a case is always a good choice!
- sneakers, belts & underwear : Because there is always space for some more of those.
- gift cards : If you don't come with an idea, this is the "back-up plan".
- traveling bags : Because then you won't have to carry al his stuff in your bag.
- airplane tickets : talking about traveling, I think that this is a very nice, personal gift worth investing in. You can get a ticket for him and you and have some quality time together. I can only recommend companies Air France and KLM - with those I fly the most and also have nothing to complain. The really good thing is that both companies have a client program called "Flying Blue", where you can earn "miles" for each ticket you book and then use the points for a hotel booking, car rental, airport shopping or even get a free ticket! The program, time to time, has also giveaways and competitions. The last one was the "Love Miles" campaign, where a couple with the most romantic engagement video (picked by jury) gets a chance to fly to their dream honeymoon! The couple, who won, gets 10 miles for each view on Youtube. You can support them here!

svetry & šály : Stejně jako nám,  i naším milovaným polovičkám je zima.
elektronika a obaly na ní : Protože jí všichni muži milují a když už teda vlastní skoro všechno z ní, určitě se bude hodit i obal na ní. Mým tajným tipem je externí nabíječka. Z vlastní zkušenosti vím, jak rychle se mi vybije mobil a já na ní nedám dopustit. Nedávno jsem si pořídila Big Boy od Coolpadu, s jinou zkušenost nemám.
- tenisky, pásky & spodní prádlo : Protože jako nám, i našim milovaným se vždycky hodí.
dárkové kartičky : Protože tohle to vždycky jistí.
- cestovní tašky : Protože až spolu někam pojedete, nebudete muset všechno tahat ve svém kufru a kabelce.
- letenky : A když už je řeč o cestování, myslím, že i letenky jsou super dárkem. Pokud je něco, co čeho se opravdu vyplatí investovat, je to právě cestování. Já doporučuji letecké společnosti Air France a KLM, se kterými mám jenom pozitivní zkušenosti. Navíc obě společnosti mají i klienstký program "Flying Blue", kde za každou letenku dostáváte body, za které si pak jednou můžete vybrat třeba letenku zadarmo nebo body uplatnit na rezervaci ubytování, vypůjčení auta, nákup na letišti nebo na výhody, které program nabízí. A to se už vyplatí! Program čas od času také dává možnost souteže. Tou poslední byla kampaň "Love Miles", kde pár z porotou vybraného zásnubní videa, má šanci se podívat na zásnubní cestu snů. Čím více shlédnutí na Youtube, tím více "miles" dostanou. Podpořit je můžete zde.
Desktop10
passport holder - Louis Vuitton via Luxury Bags / perfume - Dior / headphones - Master & Dynamic / shaver - Phillips / trunks - Calvin Klein /  sound piece - Happy Plugs / scarf - Burberry