11313804_1669605373285560_37848926_n_Fotor_Collage

One of the questions I register on my Instagram a lot is: "Barbora, how do you edit your Instagram pictures?" To be perfectly honest, it took me a long time to figure out what works the best for me and how to  turn even a in a bad-lighting-yellow taken picture into that perfect-all-white photo. I have a couple hacks I use when it comes to my Instagram editing, which I would like to share with you today! Also I think that adding a "different" posts from time to time will make the blog more interesting, so please let me know if you would like some more posts like this one and you can also let me know which ones concretely. 

Otázka, kterou na svém Instagramu vídám téměř pořád, je: "Jak upravuješ svoje fotky?" Upřímně mi trvalo pár měsíců než jsem přišla na to, jak fotku upravit tak, aby se mi líbila. Už mám pár tipů na to, co dělat, když je fotka focená večer nebo ve špatném světle. Dneska bych se tedy s Vámi chtěla podělit o to, jak upravuji svoje instagramové fotky. Tak doufám, že se Vám článek bude líbit. V roce 2016 bych chtěla, čas od času, přidat i pár jiných článků než jenom outfity. Myslím, že tak bude blog zajímvější a osobnější. Budu ráda, když mi do komentářů dáte vědět, jestli by Vás zajímaly i jiné články a případně jaké konkrétně!

1. VSCO for effects
IMG_2512_Fotor_Collage

I am not a fan of the Instagram effects. Instead, I use the app VSCO cam, which has more natural and beautiful effects, in my opinion. Usually I use there the effect "A7", which is one of the paid collections there. Since I want my pictures to be perfect, I think purchasing a collection of effects there is not a waste of money. Sometimes I also use A8, A9 or F2, depends on the lighting and the picture. I never use the full effect, in most cases I use the strength of the effect between +4 and +6.

Nejsem fanouškem Instagramových efektů - místo nich používám aplikaci VSCO cam, ve které mi efekty přijdou hezčí a přirozenější. Nejvíc používám efekt "A7", což je jeden z placených efektů. Často používám i A8, A9 nebo F2. Záleží na světle, barvě a teplotě fotky. Efekt ale nikdy nepoužívám v plné síle, většinou mezi +4 a +6.

2. Whiteness
IMG_3282_Fotor_Collage

When taking pictures, sometimes white background might seem more "yellow", especially when shooting in the evening. I was really desperate about that for a long time, until a friend of mine introduced me the app Whitagram. You can actually make specific parts of your photos whiter and brighter. I use this app a lot when I take my mirror pictures or when shooting something in the evening.

Často, když fotím s bílým pozadím, bílá je na fotkách spíš žlutá. Dlouho jsem se snažila najít způsob, jak fotku upravit víc "do bíla", zkoušela měnit kontrast a barvu, ale beznadějně. Pak mi kamarádka ukázala aplikaci Whitagram, na kterou nedám dopustit. V aplikaci totiž můžete části fotky vybělit, což pak vypadá, jako by fotka byla focená za denního světla. Aplikaci používám hlavně, když se fotím v zracdle nebo když fotím večer.

3. Editing of contrasts
926574_1181578628538491_638861234_n_Fotor_Collage

When done with applying effects and editing white background (if needed),  I go directly to Instagram, where I edit the contrast and brightness. I usually add contrast, make the photo more brighter and use a little bit of "lux". Sometimes I also edit the temperature, but that depends on the shot.

Potom, co přidám efekt a (případně) upravím bělost fotky, jdu přímo na Instagram, kde fotku ještě doupravím. Většinou přidám kontrast, světlost a také trochu "lux". Někdy také upravuji teplotu fotky, ale to záleží přímo na dané fotce.

12141842_554881237998989_2015247115_n_Fotor_Collage

So, this is how I edit my pictures on Instagram! I take all picture with my Iphone (6), only outfits, which are also shown here, on my blog, are taken with a camera. If you have any questions about my IG pictures, feel free to ask in the comments!

Takhle upravuji fotky na Instagram. Všechny fotky, až na blogové outfity, fotím Iphonem (6). Pokud máte ještě nějaké dotazy ohledně toho, jak svoje IG fotky upravuji, napište mi do komentářů!