SpringBreak

Topshop hat (here) / Topshop shirt (similar) / Dior sunglasses (here) / Valentino bag (here) / Levis shorts (similar) / Louis Vuitton cover (here) / MAC lipstick (similar) / Cartier bracelet (similar) / Victoria's Secret mask (similar) / Chiara Ferragni case (here) / Gucci suitcase (similar)  

The spring break is here and I am pretty sure that a lot of you are either planning, booking or getting prepared for your spring vacation. Recently I ordered some pieces for my vacation (I am leaving on April, 1st, sooooo excited!), so I thought I would make a new section on the blog called #EDIT. In this section you'll find inspirational pieces for different occasions, starting with the ultimate Spring Break! As said, I already ordered some of these pieces and I cannot wait to show them to you!

Přestože je "Spring Break" čistě americká záležitost, myslím, že konec března/začátek dubna je i u nás oblíbeným dovolenkovým obdobím. Já sama se chystám zanedlouho odletět (a už se moc těším!), takže jsem v minulých pár týdnech obnovovala zásubu letního oblečení. Nakoupila jsem spoustu nových kousků, které tu samozřejmě uvidíte. Nákup mě ale inspiroval k vytvoření nové sekce #EDIT - od teď jí tu čas od času najdete. Jedná se o inspiraci k určité události - no a dneska to je právě dovolená.

SpringBreak5

Karen Walker sunglasses (here) / Topshop crop top (similar) / Mansur Gavriel bag (similar) / River Island skirt (here) / Topshop heels (similar) / Marysia swimsuit (here) / Cartier necklace (similar) / Chanel perfume (here) / Love Style Life book 

WHAT TO WEAR

Vacation style is all about being comfortable. It's the time of the year for you to relax, which also reflects on your style and outfits! I am not saying, that you have to wear sweatpants all day, no. I am talking about loose shirts, boyfriend jeans and comfortable flats! I think it depends mostly on your personal preferences, but in my own experience I usually go for something casual when being on my vacation - and that's completely okay!

Dovolená, alespoň tedy pro mě, je hlavně o relaxu i odpočinku. Myslím, že styl většiny z nás je na dovolené spíš uvolněný a pohodlný. Nemám na mysli chodit sedm dní v týdnu v teplákách. Ne. Mám na mysli volné topy, boyfriendy a pohodlné tenisky. Podle mě tenhle styl k dovolené patří (ikdyž já osobně na podpatky dopustit nedám).


SpringBreak3

Tibi top (here) / Aquazzura heels (here) / YSL holder (similar) / Topshop jeans (similar) / Urban Decay palette (here) / Valentino bag (here) / Dior sunglasses (similar) / Tiffany&Co earrings (similar) / Frey Wille bracelet (similar)  

THIS SEASON'S TRENDS

- pastel colours: baby pink, baby blue or beige - spring and summer is all about those light colour, which look incredibly good!
- suede: just like last year, also this season is in to wear suede pieces - shorts, jackets, skirt, shoes, bags - now it's all about this material. The 80's are still back!
- boho: colourful prints, fringes and lace materials - it doesn't matter what you'll choose to wear, because anything in boho style is the golden ticket for this season!

- pastelové barvy: ať už baby pink, baby blue nebo třeba camel (tudíž baby brown) - na jaře budou in všechny světlé a jemné barvy!
- semiš: stejně jako loni, i tento rok bude o 80tkách. A hlavně o semiši! Semišovou bundou, semišovými kraťasy nebo třeba semišovými kabelkami a botami nešlápnete vedle!
- boho: třásně, barevné vzory, krajka. To všechno patří k boho stylu a to všechno se i tuto sezonu bude nosit.


SpringBreak4

Le Specs sunglasses (here) / Chloé bag (here) / River Island heels (here) / Topshop hat (here) / River Island blazer (here) / Aquazzura shoes (similar) / Topshop jeans (here) / Prada wallet (similar)  

In the comments you can let me know how you liked this section and if you're going anywhere for vacation!

Budu ráda, když mi do komentářů napíše, jak se Vám nová sekce líbí a případně jestli se někam chystáte na dovolenou!

SpringBreak2
River Island bikini (here) / NASH blush (here) / River Island tunic (here) / River Island shoes (here)  / Dior sunglasses (here) / Chloé bag (here) / Essie nail polish (here) / Rolex watch (similar) / Olympus camera (here)