barbora_berlin_march_2016-42 (Copy)

This season is all about bomber jackets. I own already some in black and khaki, but one colour I was really looking for was baby pink. I went through several online stores, but no results. Luckily enough I saw a Stradivarius advertisement on my Facebook page, where I saw this amazing piece (similar here) - and I knew I had to have it! My beloved friend, who loves Stradivarius, was so kind and got it there for me. So this is my last look from Berlin, shot by the super-talented Christian from The Styleograph. I paired my new jacket with a simple white top, high waisted jeans and silver shoes, which I am so in love with. I matched the shoes with my jewelry and my So Real sunnies. I went for my new Le Boy bag, which I think goes with light colours the best!

Pokud bych Vám měla říct trend, který je tuto sezonu in, určitě by to byly "bomber jackets". Já už pár bomberů ve svém šatníku mám - v černé a v khaki. Dlouho jsem sháněla i nějaký světlý - konkrétně v baby pink. Na internetu jsem projela snad všechny e-shopy, ale bez úspěchu. Naštěstí jsem na svém Facebooku narazila na "sponsored story" od Stradivaria, kde jsem uviděla tuhle krásku - a věděla, že tahle je ta pravá. Bundu jsem zkombinovala s džínami s vyšším pasem, bílým topem a stříbrnými oxfordkami. Ty jsem sladila s brýlemi a doplňky. Outfit jsem doplnila ještě novou Chanelku, která se podle mě skvěle hodí k světlým barvám. Tohle je poslední outfit z Berlína, který jsem fotila s Christianem z The Styleograph, tak doufám, že se Vám líbí!

barbora_berlin_march_2016-45 (Copy) barbora_berlin_march_2016-41 (Copy)
barbora_berlin_march_2016-57 (Copy)
barbora_berlin_march_2016-46 (Copy) barbora_berlin_march_2016-49 (Copy) barbora_berlin_march_2016-51 (Copy) barbora_berlin_march_2016-55 (Copy)

photos by The Styleograph

OUTFIT DETAILS

Stradivarius bomber jacket (similar)
Acne top (similar)
Topshop jeans (similar)
Zara shoes (similar)
Chanel bag (similar)
Dior sunglasses (here)
Michael Kors watch (similar)

SHOP MY OUTFIT