barbora_dresden_spring_2016-21 (Copy)

To be honest, I didn't want to publish this look until I'll be back from my vacation, because I am really excited to tell you what I am doing here in Mexico! But then the Elle Russia (here and here)  crossed my plans by posting this look before me. So I thought that it would be good to post it before other sites are going to share it and before you see it anyways. So today one last post (I promise!) before talking more about my stay in the sunny Mexico. Now back to the look - I shot this outfit with my all-time favourite photographer, Christian from The Styleograph. This is the most casual and comfortable look ever, wearing my leather leggings with a khaki turtle neck and a pair of white Converse. I have added my Saint Laurent bag, golden jewelry and my Celine sunnies.

Vím, že jsem slibovala, že se v dalším, tedy tomto, postu budu věnovat už Mexiko, ale bohužel mi Elle Rusia (tady a tady) překazilo plány, když sdílely tento outfit přede mnou. Původně jsem ho chtěla postovat až po dovolené, ale vzhledem k tomu, že někteří z Vás ruské Elle sledují (díky Vám jsem se o sdílení právě dozvěděla), rozhodla jsem look přidat už teď a Mexiku se věnovat později. A teď už k outfitu - ten jsem fotila (znovu) s talentovaným Christianem ze The Styleograph. Outfit je pohodlný a "casual", kombinace, která se dá nosit prakticky každý den. Ke koženým legínám jsem přidala khaki rolák, bílé Conversky a kabelku Saint Laurent. Look jsem doplnila zlatými doplňky, brýlemi Celine a culíkem.

barbora_dresden_spring_2016-26 (Copy)
barbora_dresden_spring_2016-24 barbora_dresden_spring_2016-34 (Copy) barbora_dresden_spring_2016-22 (Copy)
barbora_dresden_spring_2016-37 (Copy) barbora_dresden_spring_2016-39 (Copy) barbora_dresden_spring_2016-36 (Copy) barbora_dresden_spring_2016-35 (Copy) barbora_dresden_spring_2016-33 (Copy) barbora_dresden_spring_2016-31 (Copy) barbora_dresden_spring_2016-28 (Copy)

OUTFIT DETAILS

Asos turtle neck (similar)
Balenciaga leggings via Gasmy (similar)
Converse sneakers (here)
Saint Laurent bag (similar)
Marc Jacobs watch (similar)
Celine sunglasses (similar)

SHOP MY OUTFIT